Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Reżyser

Reżyseruję, czyli tworzę, filmy i przedstawienia teatralne.

Reżyser

Reżyseruję, czyli tworzę, filmy i przedstawienia teatralne.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Kiedy tworzę film, serial, przedstawienie teatralne, przenoszę się do świata wyobraźni i kreuję w nim nową rzeczywistość. W moim dziele mam okazję wyrazić siebie oraz poruszyć ważne tematy. Próbuję przekonać widzów do innego spojrzenia na świat oraz wzbudzić w nich emocje. Dzięki temu czuję, że mogę edukować, wzruszać, bawić, a nawet straszyć moich odbiorców. Sprawiam im przyjemność i daję rozrywkę. Bardzo się cieszę, kiedy dzięki moim dziełom ludzie świetnie się bawią.

Czym się zajmuję?

Jako reżyser odpowiadam za to, jak będzie wyglądać film, przedstawienie teatralne, serial lub inne widowisko, które reżyseruję. Każde dzieło, które stworzę, opiera się na scenariuszu albo treści sztuki. Moją rolą jest przeniesienie tekstu na ekran lub deski teatru, zgodnie z koncepcją i wizją artystyczną, którą przygotowałem. Kieruję pracą wszystkich osób, które są niezbędne do realizacji konkretnego projektu i decyduję o tym, jakich aktorów należy zatrudnić do zagrania danych postaci. Podczas kręcenia poszczególnych scen instruuję aktorów, w jaki sposób powinni grać swoje role.


Powodzenie projektu zależy w ogromnym stopniu od współpracy z producentem, scenarzystą, operatorami, aktorami, dźwiękowcami, studiem filmowym. Największą sztuką jest pogodzenie interesów wszystkich stron zaangażowanych w projekt. Wspólnie staramy się, żeby film, przedstawienie teatralne lub serial był produktem wysokiej jakości, a jednocześnie jego stworzenie nie było zbyt kosztowne. 
Jeśli reżyseruję film lub serial, po zakończeniu zdjęć przychodzi czas na montaż, a następnie jego premierę i promocję. To moment, w którym oczekuje się ode mnie obecności w mediach i dostępności dla dziennikarzy. Mam świadomość, że bez tego trudno zapewnić powodzenie projektu. Dlatego dokładam wszelkich starań, aby widzowie zechcieli pójść do kina na mój film lub obejrzeć mój serial w telewizji.


Co powinienem umieć? 

Muszę umieć montować filmy i seriale oraz obsługiwać urządzenia potrzebne do ich produkcji, muszę znać techniki obróbki komputerowej obrazu, a także możliwości realizacji efektów specjalnych i metody montażu filmów 3D. 


Muszę znać angielski, żeby porozumiewać się z zagranicznymi twórcami, a także móc uczestniczyć w festiwalach filmowych i teatralnych na całym świecie. 
Muszę umieć tworzyć oraz poprawiać scenariusze filmowe, teatralne i scenariusze seriali a także dużo czytać, ponieważ literatura nierzadko jest dla mnie inspiracją, muszę znać historię, chcąc realizować filmy i seriale historyczne w przekonujący dla widza sposób. 
Muszę mieć zmysł artystyczny i kreatywność, która pomaga tworzyć niezapomniane obrazy, muszę umieć dopasować muzykę do stworzonego przeze mnie filmu, serialu, przedstawienia teatralnego. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • zmysł artystyczny,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • odporność na stres,
  • cierpliwość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w wytwórniach filmowych, stacjach telewizyjnych, teatrach.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.