Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Reżyser

Reżyseruję, czyli tworzę, filmy i przedstawienia teatralne.

Reżyser

Reżyseruję, czyli tworzę, filmy i przedstawienia teatralne.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Kiedy tworzę film, przenoszę się do świata wyobraźni i kreuję w nim nową rzeczywistość. W moim dziele mam okazję wyrazić siebie oraz poruszyć ważne tematy. Próbuję przekonać widzów do innego spojrzenia na świat oraz wzbudzić w nich emocje. Dzięki temu czuję, że mogę edukować, wzruszać, bawić, a nawet straszyć moich odbiorców. Sprawiam im przyjemność i daję rozrywkę. Bardzo się cieszę, kiedy dzięki moim filmom ludzie świetnie się bawią.

Czym się zajmuję?

Sztuka tworzenia filmu to złożony proces. Najpierw w mojej głowie rodzi się pomysł. Tak powstaje zarys obrazu, który chcę pokazać widzom. I chociaż w proces produkcji zaangażowanych jest wiele osób, to ja jestem odpowiedzialny za końcowy produkt – to do mnie należy wybór miejsca akcji, scenografii, dialogów czy oprawy muzycznej. Jest to złożony proces myślowy, który wypełnia mi cały wolny czas. Nie mogę przestać myśleć, aż nie złożę obrazu w całość. Nierzadko decyduję o doborze aktorów, którzy będą w stanie urzeczywistnić wykreowaną przeze mnie wizję. Moim zadaniem jest poprowadzenie całej ekipy filmowej tak, aby powstało dzieło zgodne z moimi pomysłami.


Powodzenie projektu filmowego zależy w ogromnym stopniu od współpracy z producentem, scenarzystą, operatorami, aktorami i studiem filmowym. Największą sztuką jest pogodzenie interesów wszystkich stron zaangażowanych w projekt. Wspólnie staramy się, żeby film był produktem wysokiej jakości, a jednocześnie jego nakręcenie nie było zbyt kosztowne. Po zakończeniu zdjęć przychodzi czas na montaż filmu, a następnie jego premierę i promocję. To moment, w którym oczekuje się ode mnie obecności w mediach i dostępności dla dziennikarzy. Mam świadomość, że bez tego trudno zapewnić powodzenie projektu. Dlatego dokładam wszelkich starań, aby widzowie zechcieli pójść do kina na mój film.


Co powinienem umieć? 

Muszę umieć montować filmy i obsługiwać urządzenia potrzebne do ich produkcji, muszę znać techniki obróbki komputerowej obrazu, a także możliwości realizacji efektów specjalnych i metody montażu filmów 3D. 


Muszę znać angielski, żeby porozumiewać się z zagranicznymi twórcami, a także móc uczestniczyć w festiwalach filmowych na całym świecie. 
Muszę umieć tworzyć oraz poprawiać scenariusze filmowe, a także dużo czytać, ponieważ literatura nierzadko jest dla mnie inspiracją, muszę znać historię, chcąc realizować filmy historyczne w przekonujący dla widza sposób. 
Muszę mieć zmysł artystyczny i kreatywność, która pomaga tworzyć niezapomniane obrazy, muszę umieć dopasować muzykę do stworzonego przeze mnie filmu. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • zmysł artystyczny,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • odporność na stres,
  • cierpliwość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w wytwórniach filmowych, stacjach telewizyjnych,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.