Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Tyfloinformatyk

Przygotowuję stanowiska komputerowe dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Tyfloinformatyk

Przygotowuję stanowiska komputerowe dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dzięki temu, że na bieżąco zapoznaję się z nowymi programami i urządzeniami z mojej branży, mogę coraz lepiej pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym w korzystaniu z osiągnięć współczesnej techniki.

Czym się zajmuję?

Jestem tyfloinformatykiem, czyli specjalistą z zakresu technologii wspomagających – dziedziny informatyki pozwalającej osobom niewidomym i słabowidzącym na korzystanie z komputera, palmtopa, telefonu komórkowego. Moim zadaniem jest dobieranie sprzętu komputerowego i programów wspomagających do rodzaju zaburzeń widzenia jakie ma dana osoba i do rodzaju pracy, jaką wykonuje. Pomagam też niewidomym i niedowidzącym nauczyć się korzystania z tych urządzeń, a czasami sam piszę programy ułatwiające takim osobom korzystanie z komputera. Oprócz tego mogę zajmować się tworzeniem sieci komputerowych, np. w biurze czy urzędzie, oraz tworzeniem i utrzymaniem baz danych. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać alfabet Braille’a oraz urządzenia, które go wykorzystują, takie jak klawiatura brajlowska, notatniki brajlowskie, czyli urządzenia z klawiaturą brajlowską pozwalające na zapisywanie i odczytywanie notatek, brajlowskie drukarki tekstowe i graficzne, programy do przygotowania wydruku brajlowskiego oraz do zamiany tekstu na pismo Braille’a oraz wygrzewarki służące do uwypuklania grafiki, np. map, rysunków. 


Osoby niewidome i niedowidzące używają też specjalnych programów oraz urządzeń umożliwiających im odczytywanie lub odsłuchiwanie treści znajdujących się na ekranie komputera, artykułów z gazet, rachunków, dlatego muszę znać się na ich działaniu, umieć je zainstalować i nauczyć użytkowników, jak się je obsługuje. 
Osobom niewidomym i słabowidzącym bardzo przydają się także skanery i programy służące do optycznego rozpoznawania tekstu, np. OCR, oraz do jego zamiany na mowę, np. DSpeech, ResponsiveVoice. Dlatego muszę potrafić obsługiwać ten sprzęt, umieć nagrywać i edytować pliki dźwiękowe, obsługiwać urządzenia do odtwarzania książek mówionych oraz tworzyć i edytować książki mówione w formacie DAISY - umożliwia on nie tylko słuchanie całego tekstu, ale też wybieranie do odsłuchania konkretnych stron albo np. przypisów czy adnotacji. 
Muszę znać się na budowie i działaniu różnych typów komputerów i urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarka, skaner, kamera, głośniki, umieć obsługiwać różne systemy operacyjne, np. Windows, Linux, tworzyć lokalne sieci komputerowe, np. w firmie, urzędzie, oraz administrować serwerami, czyli komputerami udostępniającymi dane innym komputerom połączonym w sieć oraz pośredniczącymi w wymianie danych między komputerami. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

 • dokładność,
 • spostrzegawczość,
 • odpowiedzialność,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • sumienność,
 • cierpliwość,
 • empatia,
 • wyrozumiałość,
 • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
 • skrupulatność,
 • dobra pamięć,
 • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
 • podzielność uwagi.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę prowadzić szkolenia dla osób niewidomych i słabowidzących, zarówno takich, które dopiero zaczynają pracować na komputerze, jak i dla tych, które wykorzystują go w pracy już od dawna , ale np. nagle pogorszył im się wzrok. Mogę też zajmować się przygotowywaniem stanowisk komputerowych dla osób niewidomych i słabowidzących, które pracują w urzędach, biurach, albo zajmują się telemarketingiem. Oprócz tego mogę podejmować współpracę ze szkołami integracyjnymi: pomagać w wyposażeniu sali komputerowej, szkolić uczniów i nauczycieli z obsługi komputerów przystosowanych do potrzeb osób słabowidzących, i uczelniami wyższymi: dzięki mojej pomocy mogą zapewnić jak najlepsze warunki do studiowania dla niewidomych i niedowidzących studentów.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.