Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista IT helpdesk

Udzielam wsparcia technicznego osobom napotykającym problemy podczas korzystania z cyfrowych narzędzi.

Specjalista IT helpdesk

Udzielam wsparcia technicznego osobom napotykającym problemy podczas korzystania z cyfrowych narzędzi.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, choć bywa męcząca, bo rozwiązywanie technicznych problemów sprawia mi wiele satysfakcji, a pomagając innym przy okazji rozwijam swoją wiedzę i umiejętności informatyczne. Mam do czynienia z najnowszymi systemami, programami i aplikacjami i mogę przyczyniać się do ich ulepszania.

Czym się zajmuję?

Udzielam technicznego wsparcia i pomocy użytkownikom korzystającym z naszych produktów cyfrowych. Pomagam w rozwiązywaniu problemów, jakie mogą pojawić się podczas używania programów, aplikacji lub sprzętu komputerowego. Komunikuję się z klientem za pomocą infolinii telefonicznych, webchatów, maili, komunikatorów internetowych lub stworzonych specjalnie w tym celu stron internetowych. 


Pomagam osobom, które mają problemy z zalogowaniem się do konkretnej aplikacji czy systemu, nie wiedzą, co i gdzie kliknąć, żeby wykonać konkretną operację, instruuję ich jak mają zainstalować i skonfigurować oprogramowanie, przeprowadzam przez proces aktualizacji programu do najnowszej wersji, podpowiadam jak skonfigurować nowy sprzęt komputerowy i jak dbać o jego właściwe zabezpieczenie przed atakami hakerów. Odpowiadam też na pytania dotyczące działania danego systemu, programu lub aplikacji. 
Moim zadaniem jest uzyskanie jak najdokładniejszych informacji o problemie, dlatego jeśli np. zgłoszenie mailowe zawiera zbyt mało danych, dzwonię lub w inny sposób komunikuję się z osobą, która je wysłała, żeby doprecyzować, jaki konkretnie błąd wystąpił podczas używania danego programu, aplikacji czy systemu i w jakich okolicznościach doszło do awarii. Mając szczegółowe dane mogę określić, czy jestem w stanie sam pomóc, czy też potrzebuję pomocy programistów. W tym drugim przypadku muszę dokładnie opisać błąd w systemie do zarządzania zadaniami, żeby programiści nie musieli się już o nic dopytywać i mogli od razu zabrać się do naprawiania awarii. 
Czasem rozwiązanie problemu polega nie na usunięciu błędów, np. w kodzie, tylko na opracowaniu całkiem nowej funkcjonalności, której wcześniej nie było. W takiej sytuacji współpracuję z menedżerem projektu, żeby ustalić, jak szybko jesteśmy w stanie stworzyć taką funkcjonalność i informuję o tym zgłaszającego. 
Podczas pracy muszę pamiętać, że błąd zgłaszany przez klienta lub współpracownika uniemożliwia lub utrudnia mu pracę i powoduje sporo frustracji, dlatego muszę umieć wykazać się empatią i potrafić łagodzić negatywne emocje. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać się na obsłudze systemów Windows i Linux, wiedzieć, jak są zbudowane i jak działają reakcyjne bazy danych, potrafić tworzyć i administrować sieciami LAN, WAN i VPN. 


Muszę potrafić posługiwać się różnymi językami programowania, znać się na technologiach webowych, np. css, java script, html, xml. Muszę potrafić oceniać, które problemy użytkowników sieci lub klientów naszej firmy mogę rozwiązać sam, a którymi muszą zająć się deweloperzy. 
Muszę dobrze znać język angielski, żeby móc swobodnie czytać dokumentację techniczną systemów, aplikacji i programów komputerowych, która w większości jest napisana w tym języku. Znajomość angielskiego pozwala mi też pomagać osobom, które mają problemy z obsługą programów o angielskim interfejsie oraz zagranicznym klientom lub pracownikom firmy, w której jestem zatrudniony. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • samodzielność,
  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • kreatywność,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • odporność na stres,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • komunikatywność,
  • dyspozycyjność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w działach IT firm z różnych branż lub w firmach informatycznych. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.