Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Doradca edukacyjny

Doradzam klientom w podejmowaniu decyzji edukacyjnych.

Doradca edukacyjny

Doradzam klientom w podejmowaniu decyzji edukacyjnych.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo czuję, że daje mi ona realny wpływ na podejmowane przez moich podopiecznych decyzje edukacyjne, co ma ogromny wpływ na ich dalszy rozwój zawodowy. W trakcie obowiązków poznaję też wielu ciekawych ludzi o różnorodnych talentach i zainteresowaniach. Cały czas rozwijam swoje umiejętności i śledzę zmiany na polskim i światowym rynku edukacyjnym, żeby móc jak najlepiej doradzać osobom, które proszą mnie o pomoc.

Czym się zajmuję?

Doradzam moim klientom w kwestiach związanych z edukacją. Zgłaszają się do mnie osoby w różnym wieku, o różnych doświadczeniach życiowych, a ja pomagam im w wyborze najlepiej pasującej do nich szkoły średniej, uczelni wyższej, albo kursów zawodowych… W przypadku młodzieży moimi klientami są zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, często mający odmienne zdanie na temat przyszłości swoich pociech. Moim zadaniem jest porozmawiać ze wszystkimi i przygotować kompromisowe rozwiązanie. Dbam o to, żeby zaproponować kierunki oraz miejsca kształcenia dopasowane do zainteresowań i predyspozycji ucznia. Tych kończących szkołę podstawową informuję, jakie szkoły średnie w ich okolicy mają najwyższy poziom, jakie profile kształcenia i zajęcia dodatkowe oferują, które z nich są najbardziej oblegane, czyli najtrudniej jest się do nich dostać, jakie dokumenty i kiedy należy dostarczyć. Jeśli młodzi tego potrzebują, pomagam im w przygotowaniu i wypełnieniu niezbędnych formularzy.


Jeśli mój klient chciałby pójść na studia, informuję go, jakie polskie i zagraniczne uczelnie wyższe kształcą w wymarzonym przez niego kierunku i jaki jest poziom nauczania każdej z nich oraz jakie korzyści oferują swoim studentom, np. atrakcyjne praktyki, staże, stypendia,… Podaję też, jakie przedmioty trzeba zdać na maturze albo czy wymagana jest matura międzynarodowa, jakie dokumenty i w jakim terminie trzeba dostarczyć, jak wygląda rekrutacja, czyli czy są dodatkowe egzaminy wstępne albo rozmowa kwalifikacyjna. Doradzam, jak sfinansować zagraniczne studia, np. przez kredyt studencki, jak uzyskać stypendium, czy łatwo jest na danym kierunku łączyć pracę ze studiowaniem. Wyjaśniam, jak wygląda codzienne życie studentów zagranicznego uniwersytetu, jak jest zorganizowana opieka lekarska, ubezpieczenie, mieszkanie, jak działają stowarzyszenia studenckie, na jakim minimalnym poziomie trzeba znać język wykładowy, czy i jakie kursy przygotowujące do międzynarodowej matury warto wybrać,…
Do moich zadań należy też pomoc potencjalnym studentom w aplikowaniu na konkretną uczelnię. Pomagam założyć konto w elektronicznym systemie rekrutacji, wypełnić i skompletować niezbędne dokumenty, doradzam, jakie aktywności i lektury dana uczelnia najbardziej docenia, jak napisać list motywacyjny, jak najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej lub egzaminu wstępnego.
Jeśli zgłaszają się do mnie osoby dorosłe, które chcą podnieść swoje kwalifikacje albo się przebranżowić, pomagam im wybrać kursy, szkoły wieczorowe albo studia, w tym studia podyplomowe. Informuję klientów, które placówki wystawiają zaświadczenia i certyfikaty cenione przez pracodawców, gdzie zdobyć konkretną, fachową wiedzę w relatywnie krótkim czasie, jak dopasowywać sposób nauki do swoich możliwości czasowych i finansowych.


Co powinienem umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać mapę rozmaitych szkół w kraju i za granicą i wiedzieć, jakie zajęcia/kursy/kierunki studiów oferują, a także wiedzieć, gdzie szukać informacji na ich temat, zwłaszcza tych, które często się zmieniają.


Muszę znać się na obsłudze elektronicznych systemów rejestracji i rekrutacji kandydatów do szkół, na studia, kursy, szkolenia, umieć posługiwać się programami i aplikacjami do wideorozmów, wiedzieć, jak prowadzić własną stronę internetową i profil w mediach społecznościowych.
Muszę bardzo dobrze znać polskie i zagraniczne przepisy prawa dotyczące matury, możliwości kontynuacji w jednym kraju studiów rozpoczętych w innym, zasad uznawania kwalifikacji, respektowania dyplomów ukończenia zagranicznych uczelni w naszym kraju i vice versa,…
Muszę bardzo dobrze znać co najmniej jeden język obcy, najlepiej angielski, żeby móc pomagać moim klientom w przygotowaniu dokumentów niezbędnych przy aplikowaniu na zagraniczne uczelnie oraz na bieżąco śledzić zmiany w uczelnianych przepisach dotyczących rekrutacji, stypendiów, akademików,…


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • empatia,
  • odpowiedzialność,
  • dbałość o szczegóły,
  • asertywność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi i uważnego słuchania,
  • kreatywność,
  • myślenie perspektywiczne,
  • odporność emocjonalna,
  • zdolności analityczne.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się doradztwem edukacyjnym lub otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.