Zdjęcie zawodu
W. męska

Doradczyni finansowa

Doradzam klientom, jak zarządzać pieniędzmi.

Doradczyni finansowa

Doradzam klientom, jak zarządzać pieniędzmi.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

W pracy codziennie czekają na mnie nowe wyzwania, każdy klient ma inne możliwości finansowe, inne potrzeby i pomysły na ich realizację. Dzięki znajomości rynku finansowego sam też korzystam: zawsze umiem zaplanować mój domowy budżet tak, aby móc realizować moje plany i spełniać marzenia.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się opracowywaniem indywidualnych planów finansowych dla moich klientów. Żeby zrobić to profesjonalnie, muszę najpierw szczegółowo ocenić ich sytuację finansową, czyli dowiedzieć się, ile zarabiają, czy mają stałą pracę, jak liczna jest ich rodzina, jakie kredyty już spłacają, i wypytać, jakie mają potrzeby finansowe, np. remont mieszkania, kupno samochodu, wyjazd na wakacje… Potem oceniam, które z dostępnych na rynku produktów finansowych będą dla nich najlepsze. Następnie przedstawiam klientom najlepiej według mnie dopasowane do ich potrzeb i oczekiwań pożyczki, lokaty, albo inwestycje. Wyjaśniam ryzyko z nimi związane oraz przedstawiam sposoby zabezpieczenia majątku, np. gromadzenie kapitału rezerwowego, który pozwoli na sfinansowanie nagłych, niespodziewanych wydatków. Muszę dobrze znać się na wszystkich produktach finansowych dostępnych na rynku, żeby móc zaproponować moim klientom te z nich, które są dla nich najbardziej korzystne. Opracowanie planu finansowego to nie koniec mojej pracy, sprawdzam też jak ten plan jest realizowany i czasami proponuję klientowi poprawki, jeśli dotychczasowa strategia nie przynosi mu takich korzyści, jakie wspólnie zakładaliśmy na początku.


Co powinnam umieć?

Muszę znać się na ekonomii, żeby wiedzieć, które lokaty, kredyty, pożyczki itp. zapewnią im potrzebne środki albo zabezpieczenie finansowe, a jednocześnie nie nadwerężą domowego budżetu.


Muszę dobrze znać matematykę, żeby umieć obliczać zdolność kredytową klientów czy wysokość rat pożyczki w zależności od jej kwoty i czasu spłaty. Ta wiedza pozwala mi proponować kredyty z najlepszym oprocentowaniem i prowizją: im są niższe, tym lepiej dla pożyczającego, bo będzie musiał mniej zapłacić za kredyt, oraz takie lokaty, które przyniosą w danym okresie największy zysk.
Muszę umieć wyszukiwać w sieci informacje o aktualnych produktach finansowych, takich jak: konta, lokaty, kredyty, ich oprocentowaniu i warunkach ich udzielania, oraz potrafić przedstawiać raporty i sprawozdania z mojej pracy w formie elektronicznej.
Muszę znać aktualnie obowiązujące polskie i europejskie przepisy prawa finansowego i cywilnego, zasady zawierania umów, formy czynności prawnych.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

 • podzielność uwagi,
 • dobra pamięć,
 • umiejętność logicznego rozumowania,
 • rzetelność,
 • uczciwość,
 • sumienność,
 • dokładność,
 • odpowiedzialność,
 • odporność na stres,
 • kreatywność
 • cierpliwość,
 • asertywność.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w bankach, firmach inwestycyjnych, biurach księgowych i rachunkowych, firmach zajmujących się pośrednictwem finansowym, w zakładach ubezpieczeń,… Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.