Projektuję i tworzę kostiumy teatralne i filmowe.
Praca nad kostiumami pozwala mi wykazać się talentem i kreatywnością. Spotykam wielu ciekawych i sławnych aktorów, reżyserów, scenografów i innych ludzi związanych z filmem, teatrem i telewizją. Moja praca przyczynia się do sukcesu konkretnego filmu albo sztuki i przynosi mi uznanie oraz nagrody.
Projektuję kostiumy do sztuk teatralnych, filmów, seriali, reklam. Kostium, czyli ubranie, które ma na sobie aktor, musi pasować do postaci, którą odgrywa, oraz do konkretnej epoki historycznej, w której toczy się akcja filmu, serialu albo sztuki. Najpierw muszę więc zrobić projekt, zgodny z koncepcją plastyczną całości, a później zatwierdza go reżyser. Muszę też pamiętać, że każda produkcja ma określony budżet, więc moje projekty muszą mieścić się w założonych ramach finansowych. Tam, gdzie to możliwe, np. w ubraniach dla statystów, mogę stosować tańsze materiały, czy mniejszą ilość ozdobnych elementów. Kostium bywa szyty na miarę, albo, w przypadku współczesnych ubrań, jest kupowany w rozmiarze pasującym na konkretnego aktora. Zawsze potrzebne są jednak przymiarki a często i poprawki, by mieć pewność, że aktor będzie nie tylko dobrze wyglądał ale i dobrze się w nim czuł. Muszę też brać pod uwagę, co aktor będzie robił w konkretnym kostiumie. Elegancka suknia balowa powinna nie tylko przyciągać wzrok ale i dobrze się układać podczas tańca, zaś strój do jazdy konnej musi być wygodny i nie może ograniczać ruchów. W przypadku produkcji historycznych moje kostiumy muszą wyglądać jak prawdziwe ubrania z danej epoki.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na modzie obowiązującej w różnych okresach historycznych – wiedzieć, jakie ubrania zakładali na różne okazje ludzie bogaci, jakie służba, a jakie np. chłopi pracujący na roli, z jakich materiałów były szyte, jakie dodatki noszono: buty, biżuteria, nakrycia głowy, ozdoby do włosów. Muszę też wiedzieć, gdzie szukać informacji o wyglądzie i zasadach szycia historycznych ubrań: stare czasopisma o modzie, portrety ludzi z konkretnej epoki, ilustracje książkowe, zbiory muzealne…
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę pracować przy produkcji przedstawień teatralnych i operowych, filmów, seriali, teledysków, spotów reklamowych,…
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.