Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Kasjer bankowy

Obsługuję klientów banku przy okienku kasowym, wypłacam pieniądze z ich kont lub przyjmuję od nich wpłaty.

Kasjer bankowy

Obsługuję klientów banku przy okienku kasowym, wypłacam pieniądze z ich kont lub przyjmuję od nich wpłaty.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Świetnie znam się na pieniądzach i potrafię rozpoznawać fałszywe banknoty, z którymi mogę się spotkać np. podczas zakupów w sklepie. Liczenie banknotów i monet mam opanowane do perfekcji, dlatego zawsze zauważę, kiedy sprzedawczyni źle wyda mi resztę.

Czym się zajmuję?

Jako kasjer pracuję “przy okienku” w banku. Wypłacam klientom pieniądze z konta, zakładam albo likwiduję im lokaty, oraz przyjmuję wpłaty, kiedy płacą rachunki i raty kredytu, albo chcą wpłacić pieniądze na swoje konto. Zajmuję się też skupowaniem i sprzedażą czeków bankierskich, podróżnych i euroczeków, sprzedawaniem papierów wartościowych, takich jak obligacje Skarbu Państwa, i wystawianiem książeczek oszczędnościowych. 


Klienci często kupują i sprzedają u mnie waluty innych krajów, np. dolary, franki szwajcarskie, funty, euro, dlatego muszę znać się na tych banknotach i monetach, umieć je rozpoznawać i wymieniać według obowiązującego w danym dniu kursu kupna i sprzedaży, czyli ceny, ustalonego przez bank. Sporządzam też dokumenty kasowe dotyczące wszystkich transakcji, takie jak dowód wpłaty lub wypłaty pieniędzy z konta. 
Wszystkie pieniądze, które klienci wpłacają do banku, muszą być autentyczne, dlatego jeśli podejrzewam, że któryś banknot może być fałszywy, mam obowiązek to sprawdzić. Czasami zdarza się też, że trafię na banknot, który jest bardzo zniszczony albo został wycofany z obiegu, czyli nie można już go używać, muszę więc wiedzieć, co należy z nimi zrobić. 
Po całym dniu pracy przygotowuję raporty i rozliczenia przeprowadzonych transakcji oraz odnoszę pieniądze do sejfu. Obsługiwanie klientów często wiąże się z dużym stresem, ponieważ muszę pracować bardzo szybko i jednocześnie nie wolno mi popełniać żadnych błędów. Moja praca jest bardzo odpowiedzialna, mam bezpośredni kontakt z pieniędzmi i ponoszę odpowiedzialność finansową w przypadku, kiedy np. pomylę się w liczeniu i wypłacę klientowi za dużo. 


Co powinienem umieć? 

Muszę szybko i bezbłędnie liczyć banknoty i monety, żeby wypłacać klientom właściwe kwoty pieniędzy, potrafić przeliczać ilość wpłacanej przez nich gotówki, dobrze wydawać resztę opłacającym rachunki oraz liczyć i sortować gotówkę znajdującą się w kasie. W przypadku dużej ilości banknotów korzystam ze specjalnych maszyn do liczenia, ale i tak muszę wszystko sprawdzić osobiście. 


Muszę znać właściwy wygląd banknotów i monet państw świata oraz znać stosowane w nich zabezpieczenia przed fałszowaniem, wiedzieć, jak sprawdzać ich autentyczność oraz jakie są procedury w przypadku rozpoznania fałszywych banknotów. 
Pomagają mi w tym odpowiednie narzędzia, takie jak lupa, mikroskop, lampa ultrafioletowa, i in., dlatego muszę znać się na ich obsłudze. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • uczciwość,
  • dokładność,
  • odpowiedzialność,
  • sumienność,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w banku.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.