Zdjęcie zawodu
W. męska

Leśniczka

Dbam o dobrą kondycję lasów, sadzę nowe drzewa, troszczę się o leśne parki krajobrazowe, rezerwaty i pomniki przyrody.

Leśniczka

Dbam o dobrą kondycję lasów, sadzę nowe drzewa, troszczę się o leśne parki krajobrazowe, rezerwaty i pomniki przyrody.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dbając o las pracuję na świeżym powietrzu, dzięki czemu zachowuję dobrą kondycję fizyczną i mogę podziwiać piękno naszych roślin i zwierząt.

Czym się zajmuję?

Dbam o las, planuję, organizuję i nadzoruję wykonywanie niezbędnych tam prac. Kieruję zespołem podległych mi pracowników, wypełniam niezbędną dokumentację, dobieram sprzęt odpowiedni do planowanych robót. 


Do moich obowiązków należy ocena stanu poszczególnych drzew, podjęcie decyzji o wycince i zabiegach pielęgnacyjnych, prowadzenie szkółek i pozyskiwanie nasion koniecznych do odnawiania drzewostanu, oraz sadzenie nowych drzew. 
Praca leśniczki polega także na wycinaniu drzew w celu pozyskiwania drewna, muszę więc umieć ocenić, które drzewa są gotowe do wycinki, mierząc wcześniej ich wysokość i średnicę. Podczas wycinki kieruję grupą robotników dbając, by wycięto tylko wybrane drzewa i by zrobiono to w sposób bezpieczny dla wszystkich pracujących przy tym osób. 
Zarówno wycinanie jak i dosadzanie nowych drzew musi być przeprowadzane tak, by las jako całość zachował swój charakter i funkcje. Las to wielki, skomplikowany ekosystem, który wpływa na klimat, oczyszcza powietrze i chroni glebę przed erozją. Szczególną troską muszę otoczyć te części lasu, które stanowią parki krajobrazowe, rezerwaty czy pomniki przyrody. 
Wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak dbać o środowisko naturalne, dlatego często prowadzę zajęcia dla mieszkańców okolicznych miejscowości, podczas których uczę ich, jak należy się zachowywać w lesie oraz co możemy zrobić, żeby chronić przyrodę. 


Co powinnam umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać się na gatunkach drzew rosnących w lasach, wiedzieć, jak szybko rosną, jakie choroby i szkodniki je atakują. Las to nie tylko rośliny, ale też ptaki i zwierzęta. Muszę więc znać się na ich gatunkach, umieć je rozpoznawać i znać przepisy prawa mówiące o ich ochronie. 


Muszę wiedzieć, jakie drzewa sadzić na danym terenie, żeby były odporne na choroby, suszę i jak najlepiej wpływały na otaczające las środowisko. Mam też na uwadze, że las pełni także funkcję turystyczną, zdrowotną czy krajobrazową, dlatego muszę starać się odpowiednio dobrać gatunki drzew i roślin tworzących obszar leśny. 
Muszę potrafić posługiwać się specjalistycznymi narzędziami i programami komputerowymi służącymi do zarządzania gospodarką leśną. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • świetna orientacja w terenie,
  • umiejętność pracy w grupie, bo współpracuję z innymi leśnikami, gajowymi, drwalami,
  • dokładność,
  • sumienność.

Gdzie mogę pracować? 

Mam wiele możliwości znalezienia pracy: w Lasach Państwowych, lasach podlegających samorządom lokalnym, przedsiębiorstwach zajmujących się lasami i strefami zieleni oraz ich ochroną, w parkach narodowych i krajobrazowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.