Badam procesy klimatyczne, przygotowuję prognozy pogody, opracowuję statystyki i bazy danych o pogodzie.
Badam procesy klimatyczne, przygotowuję prognozy pogody, opracowuję statystyki i bazy danych o pogodzie.
Ludzie codziennie z niecierpliwością czekają na moją prognozę pogody. Dzięki niej każdy może zaplanować udany dzień albo swoje wycieczki czy wakacje. Dbam też o to, żeby ludzie żyli i pracowali bezpiecznie. Dzięki mnie piloci wiedzą, kiedy mogą wystartować i wylądować bez ryzyka, a kiedy muszą ominąć groźną burzę. Ostrzegam też przed zbliżającymi się ulewami lub silnym wiatrem, aby ludzie na danym terenie mieli czas się przygotować i nie dopuścić do powodzi czy zniszczeń. To wielka odpowiedzialność, ale i satysfakcja. A ja? Tak dobrze znam się na chmurach, że wystarczy mi rzut oka na niebo, aby wiedzieć, czy warto wybrać się na ryby.
Analizuję dostępne dane meteorologiczne, aby na ich podstawie sporządzić prognozę pogody. Wykorzystuję pomiary i obserwacje pochodzące z terenowych stacji, balonów i radarów meteorologicznych. Mam też do dyspozycji wstępne prognozy generowane przez tak zwane modele atmosfery, czyli skomplikowane symulacje matematyczno-fizyczne działające na superkomputerach. Na podstawie tych wszystkich danych oraz własnego doświadczenia ustalam, jaka prawdopodobnie będzie temperatura, ciśnienie, czy zachmurzenie w najbliższej przyszłości. To trudne, bo mimo tych wszystkich informacji pogoda jest do pewnego stopnia nieprzewidywalna.
Co powinnam umieć?
Muszę rozumieć, jak działają modele komputerowe stosowane na całym świecie do analizowania stanu atmosfery, a także muszę posługiwać się specjalistycznym oprogramowaniem do tworzenia map i prognoz pogody.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w stacjach i obserwatoriach meteorologicznych, lotniczych biurach meteorologicznych, centrach kryzysowych, stacjach telewizyjnych, w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowym Instytucie Badawczym.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.