Organizacje pozarządowe to stowarzyszenia i fundacje, które powstały z inicjatywy ich założycieli. Nazywane są też organizacjami non-profit lub NGO - to skrót od angielskiej nazwy Non-Governmental Organization. Ich misją jest wspieranie osób potrzebujących, opieka nad zwierzętami, dbanie o środowisko naturalne Ziemi, itp. Realizują swoją misję między innymi poprzez zbieranie funduszy na operacje ciężko chorych osób lub niezbędny sprzęt medyczny, prowadzenie warsztatów dbania o środowisko, organizowanie różnorodnych zajęć, zapewnianie wsparcia dzieciom i młodzieży, osobom starszym, uchodźcom.
Zakres moich obowiązków zależy od stanowiska, na jakim jestem zatrudniona. Mogę kierować pracą całej organizacji, jeśli jestem jej prezeską lub menedżerką. Wtedy do moich zadań należy określanie celów, zasad i programu działania pamiętając, że powinniśmy je dopasować do potrzeb społeczności, na rzecz której działamy. Nadzoruję wdrażanie strategii w życie oraz prezentuję efekty naszych działań i plany na przyszłość podczas rozmów z przedstawicielami radia, prasy, telewizji oraz instytucji rządowych i samorządowych. Uczestniczę w oficjalnych posiedzeniach zarządu, negocjacjach z organizacjami, z którymi współpracujemy, kongresach. Zatwierdzam też raporty z naszej działalności i przedstawiam je zainteresowanym stronom, w tym członkom zarządu naszej organizacji, pracownikom i wolontariuszom oraz sponsorom.
W organizacji pozarządowej muszą być też ludzie od konkretnych zadań, np. rekrutacji pracowników, zbierania pieniędzy na działalność, organizowania wydarzeń, przygotowywania materiałów promocyjnych i kampanii, kontaktu z podopiecznymi, mediami, instytucjami państwowymi i samorządowymi.
Bywa, że szukam wsparcia dla naszej organizacji w instytucjach państwowych i prywatnych przedsiębiorstwach, które mogą pomóc nam w działaniu, zarówno w kwestiach prawnych, związanych z zarejestrowaniem działalności, czy zatrudnianiem pracowników, jak i finansowych czy księgowych.
Co powinnam umieć?
W organizacjach pozarządowych role zazwyczaj nie są tak ściśle rozdzielone, jak w firmach, dlatego powinnam posiadać różnorodne kompetencje. Dzięki temu mogę sprawnie zajmować się rozmaitymi zadaniami, jakie przyjdzie mi wykonywać w pracy.
Żeby móc przekonywać ludzi do poparcia misji organizacji pozarządowej, w której pracuję, powinnam potrafić planować strategie marketingowe. Istotna jest też umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi, komunikacji publicznej i perswazji.
Jeśli zajmuję się finansami, powinnam mieć wiedzę z matematyki i ekonomii, bo dzięki temu mogę szacować, ile pieniędzy potrzebuje moja organizacja do realizowania swoich celów w określonym czasie, ilu podopiecznym możemy pomóc, gdzie szukać środków finansowych, np. w krajowych i europejskich funduszach celowych, grantach, zbiórkach, 1,5% podatku. Muszę wiedzieć, jak wypełniać oraz rozliczać wnioski o granty ministerialne, dofinansowanie z funduszy krajowych i europejskich wspierających działania trzeciego sektora; muszę też znać przepisy dotyczące działalności organizacji pozarządowych, organizacji zbiórek na konkretny cel, pozyskiwania sponsorów. Dzięki wiedzy ekonomicznej orientuję się też, w jaki sposób najlepiej wykorzystać budżet, jakim dysponujemy, biorąc pod uwagę koszty, jakie ponosimy, w tym czynsze za wynajem pomieszczeń, opłaty za media, wypłaty dla pracowników etatowych, koszty materiałów biurowych.
Jeśli moim zadaniem jest promocja naszych działań i pozyskiwanie nowych członków, sponsorów lub wolontariuszy, zajmuję się przede wszystkim organizacją spotkań, konferencji, czy imprez masowych, takich jak koncerty, pikniki, festyny, a także propagowaniem naszej działalności w różnych mediach. Dlatego powinnam wiedzieć, w jaki sposób reklamować warsztaty, konferencje i inne wydarzenia, przygotowywane przez moją organizację oraz jak zarządzać zespołem pracowników i wolontariuszy.
Muszę dobrze znać się na obsłudze komputera i innego sprzętu biurowego: drukarki, skanera, kserokopiarki, który często wykorzystuję podczas pracy.
Dzięki znajomości języka angielskiego mogę zaś współpracować z zagranicznymi organizacjami pozarządowymi, anglojęzycznymi wolontariuszami, wypełniać wnioski o środki z międzynarodowych źródeł, propagować działalność naszej organizacji za granicą.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- otwartość,
- uczciwość,
- dyspozycyjność,
- umiejętność radzenia sobie ze stresem,
- empatia,
- umiejętność organizacji własnej pracy,
- samodzielność,
- łatwe nawiązywanie kontaktów z innymi.
Gdzie mogę pracować?
Znajduję zatrudnienie w różnego typu organizacjach pozarządowych, takich jak fundacje i stowarzyszenia.