ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Detektywka prywatna

Rozwiązuję zagadki kryminalne na zlecenie klientów.

Detektywka prywatna

Rozwiązuję zagadki kryminalne na zlecenie klientów.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Nie mam sztywno określonych godzin pracy, czas jaki spędzam nad rozwiązaniem konkretnej sprawy zależy od poziomu jej trudności. W większości przypadków działam w pojedynkę, dlatego sama decyduję o metodach, które stosuję. Dzięki swojemu talentowi do rozwiązywania zagadek kryminalnych zyskuję sławę i uznanie moich klientów, zdobywam nowych a czasem - cóż - mogę nawet zostać celebrytką.

Czym się zajmuję?

Najczęściej zajmuję się poszukiwaniem osób, które zaginęły. Przyczyny bywają różne: ktoś ukrywa się, żeby nie płacić alimentów, inny wyjechał za granicę i rodzina straciła z nim kontakt, a trzeba zakończyć jakieś sprawy związane z podziałem majątku, spadkiem i inne. Bywa, niestety, że takie zaginięcie wiąże się z porwaniem albo zabójstwem. 


Często moim zadaniem jest zdobycie dowodów zdrady w przypadku sprawy rozwodowej. Zajmuję się też wykrywaniem oszustw, np. pozorowanych włamań i wypadków drogowych, które mają na celu wyłudzenie odszkodowania od firm ubezpieczeniowych, czy ustalaniem wiarygodności osób i firm: prześwietlam ich majątek, ewentualne zadłużenie oraz dotychczasową działalność produkcyjną albo handlową, sprawdzam, czy nie są przeciwko nim prowadzone sprawy sądowe. Czasami klienci proszą mnie o rozwiązanie spraw kryminalnych, które zostały umorzone przez prokuraturę z braku dowodów albo z powodu niewykrycia sprawcy. 
Informacje czerpię zazwyczaj od znajomych i współpracowników danej osoby, z portali społecznościowych, albo zajmuję się obserwacją miejsc, w których może przebywać i osób, z którymi może się kontaktować. Żeby być wiarygodną muszę dostarczyć klientom nie tylko same informacje, ale też dowody rzeczowe, np. zdjęcia danej osoby w różnych miejscach i sytuacjach, filmy nagrane z ukrytej kamery, zarejestrowane rozmowy telefoniczne. 


Co powinnam umieć? 

W mojej pracy muszę dobrze znać przepisy prawa określające uprawnienia prywatnych detektywów. W przeciwnym wypadku sąd może np. odrzucić dostarczone przeze mnie dowody, uznając je za zdobyte niezgodnie z prawem. Muszę znać przepisy o ochronie danych osobowych i informacji niejawnych - to informacje tajne, których nieuprawnione ujawnienie mogłoby spowodować szkody dla naszego państwa, oraz wiedzieć, gdzie mogę szukać tych danych. 


W pracy często wykorzystuję rozmaite urządzenia, np. aparat fotograficzny, kamera, dyktafon, mikrofon, pomagające mi zdobyć dowody rzeczowe, muszę więc znać się na ich obsłudze. Potrzebne mi też prawo jazdy, bo samochód to narzędzie niezwykle przydatne przy śledzeniu konkretnej osoby albo szybkim przemieszczaniu się. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi, ponieważ większość informacji zdobywam dzięki rozmowom z ludźmi,
  • zmysł obserwacyjny, pozwalający mi precyzyjne odtwarzać okoliczności konkretnego zajścia,
  • bardzo dobra pamięć, ponieważ nie zawsze zdążę wszystko zapisać albo nagrać,
  • dokładność,
  • cierpliwość,
  • wytrwałość,
  • spostrzegawczość,
  • dyskrecja, ponieważ nie mogę wykorzystywać zdobytych informacji do innych celów niż rozwiązanie konkretnej sprawy,
  • opanowanie,
  • odwaga,
  • kreatywność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencji detektywistycznej lub otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.