Zdjęcie zawodu
W. męska

Stewardessa

Dbam o komfort i bezpieczeństwo pasażerów samolotu podczas lotu.

Stewardessa

Dbam o komfort i bezpieczeństwo pasażerów samolotu podczas lotu.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Podczas lotów poznaję interesujących ludzi i zdobywam nowe doświadczenia. Odwiedzam wiele ciekawych, pięknych i egzotycznych miejsc na świecie. Kiedy w Polsce trwa zima, ja mogę cieszyć się słońcem latając do południowych krajów. Dla moich znajomych jestem ekspertką od interesujących miejsc, w których warto spędzić urlop.

Czym się zajmuję?

W mojej pracy dbam o dobre samopoczucie pasażerów, pomagam im w przypadku jakichś problemów zdrowotnych, pilnuję też bezpieczeństwa i spokoju na pokładzie samolotu. 


Wiele godzin spędzam wysoko w powietrzu, prawie cały czas jestem na nogach, pomagam pasażerom dźwigać, wkładać i wyjmować ze schowków ciężkie bagaże, pcham ciężkie wózki z kateringiem, a warunki na kilku tysiącach metrów niekorzystnie wpływają na organizm człowieka: w samolocie ciśnienie jest obniżone, a wilgotność powietrza bardzo niska. Dodatkowo ciągle przekraczam strefy klimatyczne i czasowe, a to też obciąża mój organizm. Co roku muszę przejść badania lekarskie potwierdzające, że nadal mogę pracować. Muszę też umieć dobrze pływać, bo w przypadku awaryjnego lądowania na wodzie trzeba nie tylko samej wydostać się z wraku, ale i skutecznie pomagać w tym pasażerom. 
Muszę być dyspozycyjna, ponieważ loty odbywają się o różnych porach doby, także w święta. Nagrodą jest dla mnie możliwość odwiedzania wielu krajów, nieraz bardzo egzotycznych, i podziwiania piękna Ziemi z lotu ptaka. 


Co powinnam umieć? 

Bardzo ważna w moim zawodzie jest znajomość przynajmniej dwóch języków obcych, ponieważ muszę umieć porozumieć się z pasażerami, którzy nie mówią po polsku. Dzięki znajomości języków mogę także znaleźć pracę w zagranicznych liniach lotniczych. 


Muszę znać podstawy fizyki lotu, żeby wiedzieć, jak zachowuje się samolot podczas startu, lotu i lądowania, jakie siły działają na znajdujących się w nim ludzi, bagaże oraz elementy wyposażenia. Dzięki temu mogę uspokajać przestraszonych pasażerów wyjaśniając im, dlaczego w danym momencie samolot bardziej się trzęsie, oraz jak powinni się zachowywać, żebyśmy spokojnie i bezpiecznie dolecieli do celu. 
Muszę znać przepisy bezpieczeństwa obowiązujące w ruchu lotniczym, żeby wiedzieć, jakie są procedury postępowania oraz zapewniania bezpieczeństwa załodze i pasażerom w sytuacji zagrożenia, np. podczas uszkodzenia silnika samolotu czy awaryjnego lądowania. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • komunikatywność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z pasażerami,
  • życzliwość,
  • chęć do pomocy,
  • opanowanie, bo w trakcie lotu zdarzają się rozmaite nieprzewidziane sytuacje, czasem pasażer jest niemiły i awanturuje się, albo jest bardzo przestraszony, a ja muszę wtedy sama zachować spokój i wiedzieć, co zrobić, żeby uspokoić i jego,
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
  • umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów,
  • umiejętność współpracy z innymi,
  • zaangażowanie,
  • samodyscyplina,
  • odpowiedzialność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w różnych liniach lotniczych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.