Zdjęcie zawodu
W. męska

Kontrolerka biletów

Sprawdzam, czy pasażerowie podróżują z ważnymi biletami.

Kontrolerka biletów

Sprawdzam, czy pasażerowie podróżują z ważnymi biletami.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy firma komunikacyjna zarabia więcej pieniędzy i może zapewnić pasażerom wygodne przystanki, szybkie autobusy, tramwaje. Ja też z nich korzystam poruszając się po mieście w czasie wolnym od pracy.

Czym się zajmuję?

Sprawdzam, czy wszyscy pasażerowie podróżujący autobusem, tramwajem albo innym środkiem transportu lądowego mają ważne bilety. Ważne, czyli autentyczne, skasowane, w przypadku papierowych biletów jednorazowych, oraz o właściwym terminie ważności, w przypadku biletów okresowych, np. tygodniowych, miesięcznych albo kwartalnych. Niektórzy pasażerowie, np. uczniowie, studenci czy emeryci, mają prawo do biletów ulgowych, czyli tańszych niż zwykłe, ale muszą mieć ze sobą dokument, który potwierdza ich prawo do zniżki. Kontrolując takie osoby proszę je o pokazanie takiego dokumentu. Jeśli stwierdzę, że któryś z pasażerów podróżuje bez biletu, ma bilet nieważny albo ulgowy, chociaż nie ma uprawniającego dokumentu, mam obowiązek ukarać go mandatem. Informuję wtedy pasażera o ukaraniu go opłatą dodatkową, o jej wysokości i sposobach płatności. Jeśli pasażer zapłaci od razu, wystawiam mu pokwitowanie. Gdy podróżujący nie chce zapłacić, proszę go o okazanie dokumentu tożsamości w celu wypisania wezwania do zapłaty. Czasami trafiam na pasażera, który nie chce ani zapłacić kary, ani pokazać dokumentów. W takim przypadku muszę go zatrzymać i wezwać Policję albo Straż Miejską. Moja praca pomaga firmie zmniejszać straty wynikające z tego, że ludzie jeżdżą na gapę. Dzięki dochodom ze sprzedaży biletów firmy komunikacyjne mogą kupować nowoczesne pojazdy, modernizować przystanki i dworce, wprowadzać usługi elektronicznego sprawdzania rozkładów jazdy i e-biletów. 


Co powinnam umieć? 

Muszę wiedzieć, jakie osoby mogą podróżować z biletami ulgowymi, ile wynosi zniżka w cenie tych biletów, oraz jak wyglądają dokumenty potwierdzające prawa do ulgi. 


Muszę bardzo dobrze znać przepisy prawa obowiązujące w komunikacji zbiorowej, umieć wypełniać druczki opłaty dodatkowej, czyli mandatu, oraz posługiwać się czytnikiem e-biletów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odporność na stres,
  • spostrzegawczość,
  • konsekwencja w działaniu,
  • uprzejmość, ponieważ moje zachowanie w czasie pracy ma wpływ na wizerunek firmy, w której pracuję,
  • kultura osobista,
  • umiejętność skutecznego przekonywania,
  • szybki refleks,
  • asertywność,
  • stanowczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach transportu zbiorowego lub w wyspecjalizowanych firmach zajmujących się kontrolą biletów.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.