Zdjęcie zawodu
W. męska

Rezydentka biura turystycznego

Opiekuję się turystami w miejscu wypoczynku w kraju i za granicą.

Rezydentka biura turystycznego

Opiekuję się turystami w miejscu wypoczynku w kraju i za granicą.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dbając o zadowolenie klientów biura podróży sprawiam, że spędzają niezapomniane wakacje i chcą w następnym sezonie turystycznym znów wyjechać za granicę z naszą firmą. Chociaż pracuję wtedy, gdy turyści wypoczywają, mogę za to mieszkać w pięknych, egzotycznych miejscach przez długie miesiące. Dzięki mojej pracy mogę bardzo dobrze poznać popularne miejscowości turystyczne w różnych krajach świata i doskonalić znajomość języków obcych.

Czym się zajmuję?

Reprezentuję biuro turystyczne i opiekuję się jego klientami tam, gdzie wypoczywają. Przebywam w miejscowościach szczególnie atrakcyjnych dla turystów. Mój kontrakt trwa zazwyczaj rok lub pół roku. W tym czasie jestem stale do dyspozycji klientów biura, które mnie zatrudnia.


Odpowiadam za odebranie turystów z lotniska lub dworca, transport do hotelu i załatwienie formalności związanych z zakwaterowaniem. Podczas ustalonych godzin dyżurów jestem do dyspozycji klientów biura w określonym miejscu, np. w hotelu – informuję o lokalnych atrakcjach i doradzam, jak mogą miło spędzić czas, pomagam znaleźć pomoc lekarską, gdy źle się poczują, przypominam o wycieczkach, które są w programie pobytu i zachęcam do wzięcia udziału w dodatkowych wyjściach – fakultatywnych. 
Udzielam też niezbędnych informacji o zwyczajach, które obowiązują w danym kraju, np. o konieczności założenia odpowiednich ubrań, jeśli chcą zwiedzić kościół, cerkiew, meczet, o pogodzie, jakiej można się spodziewać w danej porze roku, miejscach, w których można kupić najciekawsze pamiątki albo zjeść lokalne przysmaki. Podczas wycieczek do ciekawych miejsc pełnię funkcję pilotki.


Co powinnam umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać kraj, region i konkretne miasto/kurort, w którym pracuję, jego specyfikę i obowiązujące przepisy, wszystko po to, żeby z jednej strony móc zapewniać turystom wszelkie wygody i atrakcje, których oczekują, a z drugiej dbać o ich bezpieczeństwo i wiedzieć, jak reagować w sytuacji np. choroby czy zgubienia dokumentów.


Rezerwuję i kupuję dla uczestników wycieczki bilety, karnety, karty wstępu, zatrudniam przewoźników, którzy będą wozić ich na wycieczki, wypełniam też wszystkie niezbędne dokumenty związane z przyjęciem i pobytem grupy w danym miejscu, muszę więc sprawnie korzystać ze sprzętu biurowego, takiego jak komputer, skaner, faks, oraz umieć używać programów do elektronicznej rezerwacji miejsc i kupna biletów.
W mojej pracy ogromnie ważna jest znajomość języka obcego używanego w kraju, w którym pełnię funkcję rezydentki. Muszę przecież porozumiewać się z obsługą hotelu, lokalnymi przewoźnikami i przewodnikami, służbą zdrowia, sprzedawcami pamiątek,…


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • komunikatywność,
  • odporność na stres,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność rozwiązywania sporów i właściwego reagowania na nieprzewidziane zdarzenia,
  • umiejętność zarządzania czasem.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w biurach podróży i pracować w różnych, często egzotycznych krajach.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.