Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista budownictwa modułowego

Projektuję budynki w technologii modułowej.

Specjalista budownictwa modułowego

Projektuję budynki w technologii modułowej.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo jest kreatywna i pozwala mi wykorzystywać w praktyce moje uzdolnienia techniczne. Mam do czynienia z nowoczesnymi technologiami i cały czas mogę się doszkalać, by podnosić swoje kompetencje. Dzięki mnie powstają budynki, które są tańsze i szybsze w budowie, i bardziej ekologiczne od tradycyjnych.

Czym się zajmuję?

Projektuję modułowe budynki o różnym przeznaczeniu: mieszkalne, biurowe, handlowe, wojskowe, użyteczności publicznej. Każdy z nich zbudowany jest z jednakowej wielkości modułów, które powstają w zakładzie produkcyjnym. Moduły, czyli części budynku są zaprojektowane tak, aby można je było łatwo łączyć i rozłączać ze sobą oraz przewozić na ciężarówkach. Po przywiezieniu na miejsce sam proces łączenia modułów jest prosty i szybki. Dzięki temu prace trwają o wiele krócej, niż przy obiektach budowanych tradycyjnymi technologiami: z pustaków, cegieł, drewna. Gotowy budynek daje się też łatwo rozebrać, przetransportować i złożyć od nowa w innym miejscu.


Tworząc projekt budynku modułowego najpierw gromadzę potrzebne informacje. Sprawdzam, jakie ma być jego przeznaczenie i gdzie ma być postawiony. Na tej podstawie oceniam, ile modułów i jakiego typu będzie potrzebnych do jego stworzenia. Mogę projektować budynki składane z gotowych elementów, tzw. prefabrykatów: ścian, stropów i innych elementów, z których tworzy się poszczególne pomieszczenia. Taką technologię stosowano w budownictwie w drugiej połowie dwudziestego wieku. Inną opcją jest budynek w pełni modułowy, składający się z gotowych prostopadłościanów wielkości kontenerów. W takim przypadku każdy moduł może zawierać całe mieszkanie lub biuro, albo tworzące je pomieszczenia, często razem z wyposażeniem, instalacją elektryczną, wodną i sanitarną. Sugeruję też klientowi, jakie materiały i technologie najlepiej zastosować w danym budynku, proponuję nowoczesne rozwiązania proekologiczne i obniżające przyszłe koszty użytkowania obiektu. Może to być zamontowanie na dachu paneli fotowoltaicznych, użycie prefabrykatów z naturalnych, przyjaznych planecie i podlegających recyklingowi materiałów, np. drewna, słomy, gliny, wełny mineralnej.
Po uzyskaniu akceptacji projektu nadzoruję, czy montaż obiektu przebiega zgodnie z planem. Oprócz tego mogę zajmować się opracowywaniem nowych materiałów do produkcji modułów, np. składających się z surowców recyklingowanych. Mogę też szukać nowych rozwiązań technologicznych, pozwalających na tworzenie i zestawianie budynków modułowych jeszcze szybciej i w sposób bardziej przyjazny środowisku.


Co powinienem umieć? 

Muszę potrafić tworzyć projekty rozmaitych budynków z elementów płaskich i przestrzennych o konkretnych wymiarach. Muszę potrafić przedstawiać klientowi korzyści i zagrożenia wynikające z zastosowania konkretnych materiałów i technologii. Muszę znać się na konstrukcji budynków modułowych o różnym przeznaczeniu, wiedzieć, jak powinny przebiegać prace montażowe, jak należy prowadzić podłączenia do mediów takich, jak prąd, sieć wodociągowa czy kanalizacja.


Muszę dobrze znać matematykę, a zwłaszcza geometrię, bo to niezbędne przy projektowaniu budynków modułowych, obliczaniu nośności fundamentów, wytrzymałości połączeń modułów, kosztów i czasu budowy.
Muszę potrafić sprawnie posługiwać się programami graficznymi, w tym do tworzenia wizualizacji 3D, służącymi do projektowania budynków, takimi jak AutoCAD, Corel, SketchUp 3D, Autodesk 3DS Max.
Muszę znać się na właściwościach fizycznych materiałów używanych do budowy domów modułowych oraz na wytrzymałości samych modułów konstrukcyjnych w zależności od wykorzystanych technologii. Muszę też wiedzieć, które z nich najlepiej nadają się do określonego typu konstrukcji i z jakimi materiałami wykończeniowymi można je łączyć. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • dokładność,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • innowacyjność,
  • spostrzegawczość,
  • samodzielność. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w biurach architektonicznych, firmach budowlanych, zakładach produkujących prefabrykowane elementy budowlane. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą i pracować dla różnych kontrahentów. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.