Im więcej wykorzystujemy odnawialne źródła energii, tym bardziej potrzebujemy magazynów, w których można gromadzić nadwyżkę wyprodukowanego prądu. To pozwala na zapewnienie ciągłości zasilania w tych momentach, kiedy np. panele solarne lub elektrownie wiatrowe produkują mniej energii, dlatego praca specjalistów projektujących takie urządzenia jest tak ważna i potrzebna.
Projektuję urządzenia i systemy służące do magazynowania energii. Mogą to być baterie o dużej pojemności, zasobniki przechowujące ciepło w wodzie, solance, betonie albo krzemionce, ale także systemy magazynujące energię potencjalną albo geotermalną, wytwarzające i przechowujące wodór, baterie przepływowe, zbiorniki ciśnieniowe, magazynujące i uwalniające energię na zasadzie pętli adiabatycznej. W systemie energetycznym takie magazyny są bardzo ważne, bo zapotrzebowanie na prąd, zarówno w ciągu doby jak i w ciągu roku jest nierównomierne, podobnie jak jego produkcja, zwłaszcza ze źródeł odnawialnych. Dzięki magazynowaniu wyprodukowana energia się nie marnuje, bo można wykorzystywać zmagazynowany nadmiar w momentach zwiększonego zapotrzebowania.
Mogę zajmować się zarówno projektowaniem magazynów wielkoskalowych, wykorzystywanych na dużych farmach wiatrowych, albo słonecznych, jak i mniejszymi jednostkami, przydatnymi do zabezpieczania krytycznej infrastruktury miast, choćby oświetlenia ulic, przed nagłymi przerwami w dostawie energii z sieci. Moje projekty mogą też zapewniać nieprzerwane dostawy prądu do pojedynczych, ważnych budynków, takich jak szpitale, fabryki, czy oczyszczalnie ścieków.
Obszarem moich działań mogą być też niewielkie baterie, wykorzystywane jako magazyny energii w domach korzystających z paneli fotowoltaicznych, albo do zasilania energią elektryczną takich urządzeń, jak samochody, rowery, hulajnogi.
Tworząc moje projekty, biorę pod uwagę ich wydajność, ale także przyjazność dla środowiska. Materiały, z których będą zbudowane powinny gwarantować wydajne działanie, trwałość, bezpieczeństwo, a jednocześnie łatwość recyklingu. Podobnie samo działanie takich magazynów energii powinno jak najmniej wpływać na otoczenie, nie powinny generować hałasu, ani zanieczyszczeń. W wielu przypadkach nie bez znaczenia są też ich gabaryty, bo np. w pojedynczym mieszkaniu albo nawet domu trudno wygospodarować wiele miejsca na takie urządzenie.
Po przygotowaniu projektu buduję prototyp urządzenia i przeprowadzam testy, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy jest ono efektywne, bezpieczne i czy produkcja będzie opłacalna. Następnie opracowuję dokumentację techniczną, niezbędną do wdrożenia urządzenia do masowej produkcji.
Co powinnam umieć?
Muszę być mistrzynią fizyki, żeby znać wszystkie możliwe metody przekształcania energii z jednego źródła w inne i jej efektywnego magazynowania. Prąd elektryczny, jego parametry i przepływ nie ma przede mną tajemnic. Muszę też znać się na właściwościach fizycznych rozmaitych materiałów, które wykorzystuję do tworzenia magazynów energii, takich jak pojemność elektryczna i cieplna, izolacyjność, przewodnictwo, rozszerzalność.
Muszę znać się na różnych rodzajach odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce, woda, wiatr, rośliny wysokoenergetyczne oraz wiedzieć, jaka jest charakterystyka pozyskiwania z nich energii, czyli w jakich warunkach wytwarzają jej dużo, a kiedy wcale.
Muszę znać się na rysunku technicznym, ponieważ tworzę projekty i dokumentację techniczną. Muszę także potrafić sprawnie obsługiwać programy do komputerowego tworzenia projektów, w tym do wizualizacji 3D, np. AutoCAD, Corel.
Muszę znać się na mechanice, żeby wiedzieć, jak projektować wytrzymałe i efektywne magazyny energii.
Wiedza z matematyki jest mi niezbędna, bo w pracy dokonuję skomplikowanych obliczeń pozwalających określić np. pojemność magazynu energii, jego wytrzymałość, masę czy bezwładność cieplną.
W mojej pracy istotna jest też wiedza z chemii, a zwłaszcza znajomość procesów chemicznych pozwalających magazynować energię, takich jak generatory wodoru, baterie ogniw chemicznych, akumulatory z przepływem redoks. Muszę znać nowe, ekologiczne materiały służące do budowy urządzeń magazynujących energię elektryczną.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- dokładność,
- wytrwałość,
- kreatywność,
- umiejętność koncentracji,
- umiejętność analitycznego myślenia i kojarzenia z pozoru odległych faktów,
- wyobraźnia przestrzenna,
- umiejętność nieszablonowego podejścia do problemu,
- podzielność uwagi.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją, naprawą i konserwacją urządzeń do magazynowania energii elektrycznej.
Źródła:
Wielkoskalowe magazynowanie energii,
Energy storage device designer [ENG]