Wykorzystuję posiadane zdolności plastyczne i wiedzę naukową do tworzenia dzieł sztuki lub popularyzacji osiągnięć nauki.
Wykorzystuję posiadane zdolności plastyczne i wiedzę naukową do tworzenia dzieł sztuki lub popularyzacji osiągnięć nauki.
Lubię moją pracę, bo dzięki niej udaje mi się przybliżać naukę zwykłym ludziom i zwiększać ich zainteresowanie najnowszymi osiągnięciami. Mogę przy tym na co dzień łączyć swoje zainteresowania naukowe i zdolności artystyczne. Popularyzuję naukę poprzez dzieła sztuki, projekty wyrafinowanych przedmiotów codziennego użytku albo artystyczne projekty pomagające zrozumieć trudne zagadnienia dzięki ich właściwej wizualizacji. To sprawia mi wiele satysfakcji.
Tworzę dzieła sztuki i projekty przedmiotów codziennego użytku: obrazy, grafiki, instalacje przestrzenne lub multimedialne, konstrukcje budowlane, ilustracje zagadnień naukowych lub ciekawych odkryć, ale robię to inaczej, niż klasyczni twórcy. W swoich dziełach wykorzystuję posiadaną wiedzę naukową, lub staram się ją pokazać w niekonwencjonalny sposób - poprzez sztukę.
Co powinnam umieć?
Muszę posiadać zdolności artystyczne, pozwalające mi tworzyć dzieła sztuki zyskujące uznanie u odbiorców. Muszę potrafić wykorzystywać rozmaite techniki plastyczne do uzyskania zamierzonego efektu. Muszę dobrze znać się na sztuce, jej historii i współczesności. Muszę znać i rozumieć procesy cywilizacyjne i kulturowe, na których opiera się interakcja nauki ze sztuką. Powinnam też orientować się w możliwościach, jakie dają konkretne dziedziny naukowe i potrafić przekładać te możliwości na ciekawy efekt wizualny, a także na poprawę ergonomii i łatwość korzystania z przedmiotów użytkowych.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z różnych branż przy tworzeniu projektów nowych produktów, w galeriach sztuki współczesnej, w serwisach popularyzujących osiągnięcia naukowe, na wyższych uczelniach. Mogę też tworzyć dzieła sztuki we własnej pracowni.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.