Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Pilot wycieczek

Opiekuję się turystami podczas wycieczek i dbam o realizację programu pobytu.

Pilot wycieczek

Opiekuję się turystami podczas wycieczek i dbam o realizację programu pobytu.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dzięki niej mogę odwiedzać ciekawe miejsca, poszerzać swoją wiedzę o historii, języku, kulturze i geografii konkretnych regionów oraz poznawać interesujących ludzi. Cieszę się, kiedy widzę, że udało mi się obudzić w turystach zainteresowanie miejscami, które im pokazuję.

Czym się zajmuję?

Jako pilot wycieczki, podczas wyjazdu turystycznego opiekuję się powierzonymi mi turystami, dbam o ich komfort i zapewniam niezapomniane wrażenia. Odpowiadam za realizację programu wycieczki, zgodnie z ofertą, jaką uczestnicy wykupili w biurze podróży. Na początku zawsze przekazuję turystom informacje o tym, jak wygląda plan wycieczki, co będziemy odwiedzać i w jakiej kolejności, gdzie będziemy zakwaterowani, jak są zaplanowane posiłki i jak mogą się ze mną skontaktować w nieprzewidzianych sytuacjach, np. gdy się zgubią, zostaną im skradzione dokumenty, albo źle się poczują.


W trakcie przejazdów opowiadam turystom o miejscach, przez które przejeżdżamy i o celu naszej wycieczki. Zapoznaję ich z ciekawostkami historycznymi, geograficznymi, opisuję kulturę i sztukę regionów i miejscowości. 
Podczas wyjazdów zagranicznych pełnię też funkcję tłumacza, np. tłumacząc wypowiedzi przewodników w muzeach, informacje podawane przez personel w hotelu albo obsługę restauracji. Muszę mieć przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty: listę uczestników, bilety wstępu, vouchery. Jeśli to wycieczka zagraniczna, odpowiadam także za przygotowanie odprawy celno-paszportowej. Jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego, np. korek na drodze, nagłe załamanie pogody, uniemożliwiające zrealizowanie któregoś punktu programu, muszę poinformować uczestników wycieczki o zmianie planów. Odpowiadam też za to, żeby w takim przypadku odwołać albo przesunąć na późniejszą godzinę zwiedzanie konkretnej atrakcji turystycznej, ustalając to z uczestnikami i przewodnikami.
Zwykle wybieram sobie specjalizację, np. prowadzę tylko wycieczki młodzieży, albo emerytów, organizuję wyjazdy w określonym celu - np. wyprawy gastronomiczne, enologiczne, czyli dla koneserów win, ekstremalne - dla amatorów mocnych wrażeń, skupiam się na oprowadzaniu po konkretnych typach atrakcji turystycznych, albo określonych rejonach świata. 


Co powinienem umieć? 

Muszę potrafić dbać o realizację planu wycieczki i odpowiednio reagować w nieprzewidzianych sytuacjach. Muszę wiedzieć, jakie dokumenty należy przygotować przed zwiedzaniem konkretnych miejsc, znać się na odprawie celno-paszportowej, potrafić współpracować z przewodnikami muzealnymi, górskimi, pracownikami hotelowymi, restauratorami.


Muszę potrafić dokonywać rezerwacji w obiektach turystycznych, planować czas potrzebny na realizację poszczególnych punktów programu wycieczki, wyznaczać optymalne trasy przejazdu między kolejnymi atrakcjami, które mamy odwiedzić.
W mojej pracy istotna jest dobra znajomość przynajmniej jednego języka obcego, najlepiej popularnego, tzn. angielskiego, niemieckiego, francuskiego lub hiszpańskiego. To pozwala mi też być pilotem wycieczek dla zagranicznych turystów odwiedzających nasz kraj. Znajomość egzotycznych języków obcych otwiera mi z kolei możliwości wyjazdów w dalekie kraje.
Muszę potrafić udzielać pierwszej pomocy, gdyby ktoś z uczestników wycieczki źle się poczuł. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • empatia,
  • cierpliwość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • odpowiedzialność,
  • odporność na stres,
  • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji,
  • podzielność uwagi,
  • elastyczność,
  • komunikatywność,
  • wysoka kultura osobista.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w biurach podróży lub w organizacjach i stowarzyszeniach turystycznych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.