Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Gospodarz agroturystyki

Prowadzę gospodarstwo agroturystyczne, w którym przyjmuję gości chcących spędzić czas w otoczeniu pięknej przyrody i zwierząt.

Gospodarz agroturystyki

Prowadzę gospodarstwo agroturystyczne, w którym przyjmuję gości chcących spędzić czas w otoczeniu pięknej przyrody i zwierząt.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

W pracy łączę przyjemność z pracy na roli i zajmowania się zwierzętami z kontaktami z ludźmi. Mogę realizować swoje pasje ku zadowoleniu moich gości. Zawsze pamiętam, że oni przyjeżdżają do mnie, by znaleźć ciszę i spokój, ale mogą zostać tylko na kilka dni. Ja mogę się tym cieszyć przez cały rok.

Czym się zajmuję?

Mam gospodarstwo, w którym hoduję zwierzęta i uprawiam warzywa oraz owoce. Muszę dbać o żywy inwentarz i plony. Sadzę, nawożę, podlewam i zbieram rosnące na moich gruntach rośliny, przygotowuję paszę dla zwierząt, karmię je i doję te z nich, które dają mleko: kozy, krowy, owce. Dla spragnionych tradycyjnego jedzenia przygotowuję potrawy kuchni regionalnej oraz domowe przetwory z moich warzyw, owoców, mleka. 


W niektórych gospodarstwach agroturystycznych są też konie albo kuce, na których goście mogą uczyć się jeździć, albo np. lamy, które można głaskać i przytulać. W zależności od pory roku mogę też organizować dla moich gości kuligi, ogniska, pikniki, wieczorki taneczne pod gwiazdami. Niektórzy chcą żebym pokazał im, jak wygląda praca na roli lub doglądanie zwierząt, muszę więc umieć ciekawie opowiadać o prowadzeniu gospodarstwa i wiedzieć, do jakich prac mogę ich zaangażować, np. do zbierania skoszonego siana, żeby z jednej strony zapewnić im ciekawe wspomnienia, a z drugiej dbać o ich bezpieczeństwo. 
Żeby goście dobrze się czuli w moim gospodarstwie, muszę przygotować dla nich pokoje, dbać o ich wygodę i zapewniać im rozmaite atrakcje. Niektórzy przyjeżdżają, żeby aktywnie spędzać czas, dlatego powinienem znać ciekawe trasy turystyczne: piesze, rowerowe, kajakowe, miejsca, w których można bezpiecznie pływać, wspinać się, a także posiadać sprzęt umożliwiający aktywny wypoczynek, taki jak: rowery, kajaki, kijki do nordic walking, łódki, i umieć go konserwować, a w razie potrzeby wykonać drobne naprawy. Cieszę się, kiedy moi goście wyjeżdżają radośni i wypoczęci oraz kiedy do mnie wracają, pewni że znów czeka tu na nich dobre jedzenie, spokój i możliwość kontaktu z naturą. 


Co powinienem umieć?

Muszę znać się na gatunkach zbóż, owoców i warzyw, sposobach ich uprawy oraz na maszynach rolniczych, takich jak traktory, opryskiwacze, pługi, kultywatory, które przyspieszają i usprawniają moją pracę. Potrzebuję też wiedzy o tym, kiedy sadzi się lub sieje konkretne rośliny, a kiedy najlepiej zbierać plony oraz jak je przechowywać, żeby jak najdłużej zachowały świeżość i były smaczne. 


Jako hodowca zwierząt muszę wiedzieć czym i jak często je karmić, jak dbać o ich zdrowie, jak powinny wyglądać pomieszczenia, w których mieszkają. 
Muszę umieć smacznie gotować, znać przepisy na regionalne dania i przetwory z lokalnych produktów: soki, dżemy, sery, marynaty, a dodatkowo znać przepisy SANEPiD-u dotyczące pozyskiwania, przechowywania i przetwarzania żywności, żeby nikt nie zatruł się moimi produktami. Osobom, które zatrzymują się w moim gospodarstwie zapewniam całodzienne wyżywienie, muszę więc wiedzieć, jak ułożyć zrównoważony, smaczny i zdrowy jadłospis na każdy dzień. 
Muszę znać matematykę, ponieważ muszę umieć ustalać ceny za nocleg i dodatkowe atrakcje w moim gospodarstwie w zależności od sezonu, obliczać dochody i wydatki, zapotrzebowanie na sprzęt, środki ochrony roślin. 
Moje gospodarstwo agroturystyczne musi mieć swoją stronę internetową i profile w mediach społecznościowych, żeby skutecznie reklamować je jako idealne miejsce na wypoczynek, muszę więc sprawnie korzystać z komputera. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • cierpliwość,
  • empatia,
  • dokładność,
  • sumienność,
  • pracowitość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktu z innymi.

Gdzie mogę pracować?

Mogę pracować we własnym gospodarstwie agroturystycznym, w biurach podróży, przy organizacji eventów.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.