Dbam o to, żeby narzędzia, maszyny i różnego rodzaju sprzęty były wygodne i bezpieczne w użytkowaniu.
Dbam o to, żeby narzędzia, maszyny i różnego rodzaju sprzęty były wygodne i bezpieczne w użytkowaniu.
Lubię moją pracę, bo jest kreatywna i nigdy się nie nudzę. Mam okazję wykorzystywać swoje umiejętności matematyczne, informatyczne i projektowe by sprawiać, że przedmioty, sprzęt i maszyny są coraz lepiej dopasowane do ludzi, którzy z nich korzystają, a praca staje się łatwiejsza i bezpieczniejsza. Wiem, że dzięki mnie powstają lepsze, bardziej bezpieczne przedmioty, którymi łatwo się posługiwać. W moim domu też wykorzystuję posiadane umiejętności do ułatwiania sobie życia.
Jako ergonomistka pomagam jak najlepiej dopasować do ludzi narzędzia, urządzenia oraz elementy otoczenia wykorzystywane do pracy, podróżowania, rozrywki. Interesuję się też sposobem, w jaki wykonują swoją pracę ludzie na konkretnych stanowiskach. Żeby dowiedzieć się, jak ludzie współpracują między sobą oraz w jaki sposób używają narzędzi i poruszają się po terenie, przeprowadzam obserwacje, symulacje, pomiary i eksperymenty.
Co powinnam umieć?
Muszę dobrze znać się na anatomii człowieka, wiedzieć, jakie negatywne skutki zdrowotne może mieć korzystanie ze źle dopasowanych sprzętów i narzędzi. Muszę potrafić rozpoznawać, które z maszyn, sprzętów i narzędzi najczęściej powodują urazy i/lub przeciążenia z powodu pracy w niewygodnej pozycji. Muszę wiedzieć, jak należy dobierać kształty i wymiary mebli, sprzętów gospodarstwa domowego, środków transportu osobistego i innych przedmiotów wykorzystywanych w codziennym życiu i w pracy, żeby korzystający z nich ludzie dobrze się z tym czuli.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w najrozmaitszych firmach produkcyjnych i usługowych, w szpitalach, na uniwersytetach, w laboratoriach badawczych. Mogę też założyć własną firmę i przyjmować zlecenia na ekspertyzy od różnych podmiotów.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.