Zdjęcie zawodu
W. męska

DJ-ka

Zapewniam oprawę muzyczną różnych imprez.

DJ-ka

Zapewniam oprawę muzyczną różnych imprez.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Swoją pracą ubogacam wiele imprez masowych i prywatnych uroczystości. Dzięki mnie ludzie świetnie się bawią i przeżywają niezapomniane chwile. Prowadząc własną działalność mogę sam decydować o trybie mojej pracy, ilości przyjętych zleceń i rodzaju obsługiwanych imprez. Cały czas mam do czynienia z najlepszą muzyką, a to wielka przyjemność.

Czym się zajmuję?

Moja praca polega na tworzeniu oprawy muzycznej dla różnego rodzaju ciekawych wydarzeń. Mam szansę pracy przy imprezach plenerowych, uroczystościach w zamkniętym gronie rodziny i przyjaciół albo w restauracjach, klubach czy dyskotekach. 


DJ-ka zajmuje się nie tylko puszczaniem muzyki. W mojej pracy pełnię też funkcję wodzirejki, czyli osoby odpowiedzialnej za dobrą zabawę uczestników danej uroczystości. Wymyślam śmieszne konkursy, pokazuję tańce pasujące do granych przeze mnie piosenek, staram się rozruszać każdego, nie zależnie od jego wieku. Cały czas się rozwijam, szukam nowinek technicznych z mojej branży, pracuję nad własnym stylem muzycznym. Któregoś dnia mogę stać się sławną na całym świecie, to wspaniała perspektywa, prawda? 


Co powinnam umieć? 

Ludzie lubią bawić się przy dźwiękach najnowszych hitów, dlatego cały czas muszę obserwować bieżące trendy w muzyce i aktualizować mój repertuar. 


W tym zawodzie bardzo ważne jest przestrzeganie przepisów prawa autorskiego, muszę więc dobrze je znać i wiedzieć, skąd mogę legalnie pozyskiwać utwory muzyczne. 
Muszę znać się na obsłudze sprzętu, z którego korzystam: konsolety, miksera, kontrolerów, CD playerów, gramofonów. Czasem zdarzają się drobne usterki albo problemy techniczne i muszę wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. W pracy często pomaga mi oprogramowanie didżejskie, dlatego muszę potrafić z niego korzystać. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • uprzejmość,
  • cierpliwość,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • dobry gust muzyczny, żeby wybrane przeze mnie utwory podobały się moim klientom.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w klubach muzycznych, domach weselnych, w stacjach radiowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.