Zdjęcie zawodu
W. męska

Realizatorka nagrań

Zajmuję się realizowaniem, edytowaniem i montowaniem nagrań dźwiękowych.

Realizatorka nagrań

Zajmuję się realizowaniem, edytowaniem i montowaniem nagrań dźwiękowych.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dzięki niej poznaję interesujących ludzi, którzy kochają muzykę. Dzięki talentowi i ciężkiej pracy zdobywam uznanie i zyskuję możliwość współpracy ze słynnymi muzykami.

Czym się zajmuję?

Realizuję, edytuję i montuję nagrania dźwiękowe, np. piosenki w studiu nagrań, efekty dźwiękowe, nagrania lektorów do produkcji telewizyjnych, takich jak filmy, seriale, reklamy. Bywa, że odpowiadam za nagrywanie dźwięku podczas koncertów i imprez plenerowych. Dzisiejszy świat pełen jest dźwięków, muzyka puszczana jest w radiu, klubach muzycznych, restauracjach, centrach handlowych, tworzymy książki dźwiękowe, czyli audiobooki, i dźwiękowe systemy ostrzegawcze, np. przed pożarem. Te dźwięki trzeba profesjonalnie nagrać i zmontować, żeby cieszyły ucho słuchaczy, a do tego potrzebni są właśnie tacy specjaliści jak ja. Odpowiadam za jakość nagrywanych dźwięków, dlatego muszę mieć bardzo dobry słuch muzyczny i poczucie rytmu, umieć rozpoznawać dźwięki o różnej wysokości oraz wychwytywać te, które nie brzmią czysto, no i po prostu lubić muzykę. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać się na akustyce: wiedzieć, jak rozchodzi się dźwięk w zamkniętym pomieszczeniu, a jak w plenerze, znać takie zjawiska, zakłócające prawidłowy dźwięk, jak echo, pogłos, dudnienie i wiedzieć, jak je niwelować, znać się na właściwościach akustycznych, takich jak wysokość i barwa dźwięku różnych instrumentów, np. klawiszowych, strunowych, dętych, perkusyjnych oraz elektrycznych i elektronicznych. Dzięki temu mogę dobrać ilość i sposób ustawienia mikrofonów tak, żeby nagranie było jak najlepsze. Muszę też umieć rozpoznawać różne epoki i gatunki muzyczne, znać sławnych kompozytorów i ich utwory. 


W pracy używam specjalistycznego sprzętu do nagrywania, takiego jak cyfrowe rejestratory, mikrofony, wzmacniacze, systemy głośnikowe, i przetwarzania dźwięku, np. kompresory, equalizery, synchronizatory, konsolety mikserskie, expandery, dlatego muszę znać się na ich obsłudze. 
Muszę też wiedzieć, jak łączyć w jedną całość nagranie składające się z wielu krótkich fragmentów, znać różne formaty materiałów dźwiękowych, np. MP3, MP4, CD, WAVE, WMA, i umieć cyfrowo montować dźwięk, np. skracać czas nagrania, wyciszać albo wzmacniać głośność brzmienia konkretnych instrumentów, usuwać niepotrzebne albo źle nagrane fragmenty, zmieniać kolejność poszczególnych części nagrania. Muszę umieć pracować w systemie MIDI, czyli Musical Instrument Digital Interface, który pozwala na nagrywanie dźwięku z elektronicznych instrumentów muzycznych, takich jak syntezatory, keyboardy, karty dźwiękowe, i przekazywanie informacji między nimi, oraz obsługiwać programy do obróbki dźwięku, np. Cubase, ProTools, FL Studio. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • podzielność uwagi,
  • spostrzegawczość,
  • samodzielność,
  • kreatywność,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • wrażliwość artystyczna,
  • wyobraźnia dźwiękowa,
  • umiejętność przekonywania innych do swoich racji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w teatrze, operze, filharmonii, w studiach filmowych, stacjach telewizyjnych, rozgłośniach radiowych, w firmach zajmujących się organizacją festiwali i różnego rodzaju imprez, w agencjach reklamowych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.