ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Dermatolożka

Leczę choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.

Dermatolożka

Leczę choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy pacjenci z problemami skórnymi mogą liczyć na fachową pomoc i skuteczne leczenie, a jakość ich życia poprawia się.

Czym się zajmuję?

Jako dermatolożka diagnozuję i leczę wszelkie zmiany pojawiające się na skórze lub dotyczące jej przydatków: włosów i paznokci. Gdy pacjent przychodzi do mojego gabinetu, dokładnie oglądam zmiany skórne, które go niepokoją, i wypytuję o towarzyszące im inne objawy: swędzenie, wysięk, ból, gorączkę, obrzęk. Czasem obraz skóry jest jednoznaczny, ale bywa, że do zdiagnozowania choroby muszę wysłać chorego na dodatkowe badania: biochemiczne, bakteriologiczne, histologiczne, immunologiczne i inne. Najczęściej sama pobieram próbki do analiz: na posiew, do badań histologicznych czy mykologicznych - wykrywających grzybice, albo robi to pracująca ze mną pielęgniarka. Wykonuję też testy alergiczne. 


Znam budowę skóry i wiem, jak pracuje, potrafię rozpoznawać różne rodzaje wykwitów skórnych i wiem, jakie drobnoustroje: bakterie, grzyby, pasożyty lub inne przyczyny, np. alergie, odczyny kontaktowe, oparzenia chemiczne, mogą je wywołać. Rozpoznaję choroby alergiczne skóry, wiem, jak postępować w przypadku pokrzywki i atopowego zapalenia skóry. Znam objawy skórne występujące w innych chorobach: układu krwiotwórczego, przewodu pokarmowego, oddechowego, moczowego, tarczycy, cukrzycą. Jeśli ze zleconych badań wynika, że zmiany skórne mogą być przejawem: nowotworu, reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia, których leczeniem zajmują się specjaliści z innych dziedzin, kieruję chorego do nich. 
Potrafię wycinać znamiona, brodawki i kaszaki, nacinać ropnie, usuwać wrastające paznokcie wykorzystując do tego między innymi laser, krioterapię i elektrochirurgię. Znam się na chorobach zawodowych skóry i wiem, jakich mogę się spodziewać po osobach pracujących w przemyśle budowlanym, a których po górnikach, hutnikach czy rolnikach. Potrafię także rozpoznawać zmiany skórne będące reakcją organizmu na uczulające składniki: leki, kosmetyki, a nawet buty czy paski. Znam się na chorobach przenoszonych drogą płciową: AIDS, kiła, rzeżączka, chlamydioza i wiem, jak je rozpoznawać i leczyć: farmakologicznie, chirurgicznie. Jako dermatolożka mam też wiedzę o procesach chemicznych zachodzących w organizmie człowieka i wiem, jak wpływają na nie leki stosowane do leczenia chorób dermatologicznych oraz przenoszonych drogą płciową. 


Co powinnam umieć?

Muszę wiedzieć, które leki mogą potencjalnie wywołać zmiany skórne, a jakich nie wolno podawać chorym uczulonym na konkretną substancję. Przepisując lek muszę ustalić jego dawkę dla konkretnego chorego w zależności od rozpoznania, masy ciała oraz postaci leku i sposobu jego podania: tabletki, maści, globulki, żele, oraz stanu skóry, jeśli lek jest np. do smarowania, dlatego muszę dobrze znać matematykę. 


Ważna jest również znajomość fizyki, bo dzięki niej wiem, jak działa sprzęt medyczny, którego używam do badań i do leczenia: laser, krioterapia, elektrokoagulacja, i jak go obsługiwać. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • empatia,
  • opanowanie,
  • dyskrecja,
  • cierpliwość,
  • sumienność,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność wyciągania logicznych wniosków z przeprowadzonych obserwacji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w państwowych lub prywatnych szpitalach, przychodniach, poradniach. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.