Diagnozuję i leczę zaburzenia związane ze sferą seksualną człowieka.
Diagnozuję i leczę zaburzenia związane ze sferą seksualną człowieka.
Lubię moją pracę, bo widzę, jak dzięki niej pacjenci odzyskują sprawność seksualną, radość z seksu i… radość z życia. Każdy pacjent jest inny, a wiedzy medycznej z mojej dziedziny wciąż przybywa, więc nigdy się nie nudzę i stale uczę się czegoś nowego. Na co dzień mam też kontakt z nowoczesnymi technologiami diagnostycznymi i leczniczymi, dzięki którym mogę jeszcze skuteczniej nieść pomoc.
Jako lekarka specjalistka seksuologii diagnozuję przyczyny problemów ze sferą seksualną i leczę mających je pacjentów. Warto uświadamiać wszystkim, że zdrowie seksualne jest tak samo ważne, jak troska o sprawne stawy, właściwy poziom cholesterolu, czy zdrowe serce, bo problemy związane z tą sferą odbijają się negatywnie na funkcjonowaniu całego organizmu, nie tylko na psychice. Leczę nerwice płciowe, nadpobudliwość, zaburzenia seksualne u dzieci i młodzieży, zaburzenia na tle hormonalnym, neurologicznym, anatomicznym oraz będące następstwem innych chorób somatycznych i psychicznych.
Co powinnam umieć?
Często niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, muszę więc znać się na chemii, procesach metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka, znać skład i zasady działania przynajmniej najpopularniejszych leków, wiedzieć jakie korzyści płyną z ich stosowania, ale i jakie mogą powodować skutki uboczne, w tym w sferze seksualnej. Muszę też wiedzieć, które preparaty mogą być jednocześnie podawane, a których nie wolno ze sobą łączyć oraz jakich leków nie wolno podawać chorym uczulonym na konkretną substancję.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w publicznych lub prywatnych klinikach i szpitalach. Mogę też otworzyć własną poradnię seksuologiczną.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.