Gromadzę, przetwarzam i analizuję dane ze zdjęć satelitarnych, lotniczych, wykonywanych przez bezzałogowe statki powietrzne i pozyskanych podczas lotniczego skaningu laserowego.
Gromadzę, przetwarzam i analizuję dane ze zdjęć satelitarnych, lotniczych, wykonywanych przez bezzałogowe statki powietrzne i pozyskanych podczas lotniczego skaningu laserowego.
Lubię moją pracę, bo wiem, że badając dane dostarczane przez drony, samoloty i satelity pomagam poszerzać wiedzę o planecie, którą zamieszkujemy. Dziedzina, w której działam stale się rozwija, więc i ja ciągle poszerzam i aktualizuję swoją wiedzę. Dodatkowo zawsze wiem, jaka będzie pogoda i czy w danym dniu warto podlewać ogródek.
Jestem specjalistką od obróbki tzw. danych teledetekcyjnych, czyli takich, które pozyskuje się zdalnie, to znaczy bez bezpośredniego kontaktu między badanym obiektem a przyrządem, który go bada. Dane uzyskane tą drogą pozwalają oceniać wilgotność gleb i monitorować stan terenów zagrożonych wysychaniem i stepowieniem, badać chmury, stan lodowców i czap śnieżnych na powierzchni Ziemi, sprawdzać zdrowotność upraw różnych roślin i wykrywać ewentualne pojawy chorób albo szkodników takich, jak korniki,… Dzięki teledetekcji można też poszukiwać źródeł gorących wód podziemnych, sporządzać mapy topograficzne albo obrazować miejskie wyspy ciepła, co jest ważne w planowaniu przestrzennym.
Co powinnam umieć?
Muszę znać satelity teledetekcyjne krążące nad Ziemią, takie jak NOAA, LANDSAT, SPOT, IKONOS, QuickBird. Muszę też wiedzieć, jakiego rodzaju dane można z nich pozyskać, jakiej są jakości i do czego można je wykorzystywać. Muszę potrafić gromadzić, przetwarzać i analizować dane teledetekcyjne oraz wektorowe i rastrowe.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w instytucjach naukowych, w wojsku, w firmach zajmujących się geoprocesingiem i teledetekcją. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi na rzecz różnych podmiotów.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.