Zdjęcie zawodu
W. męska

Dealerka aktywów finansowych

Zarządzam środkami finansowymi banku lub instytucji finansowej.

Dealerka aktywów finansowych

Zarządzam środkami finansowymi banku lub instytucji finansowej.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię ten zawód, bo w pracy codziennie czekają na mnie nowe wyzwania, pozwalające mi rozwijać moje umiejętności. Miła jest też świadomość, że przyczyniam się do wzrostu zysków mojego banku lub instytucji finansowej.

Czym się zajmuję?

Jako dealerka aktywów finansowych działam w imieniu mojego banku lub innej instytucji finansowej. Moim celem jest zapewnienie moim pracodawcom jak największych zysków z przeprowadzanych przeze mnie operacji finansowych. Można więc powiedzieć, że w dużym stopniu odpowiadam za ich kondycję finansową. Pracując w banku zwykle zajmuję się konkretnym rynkiem lub instrumentem finansowym, bo jedna osoba nie byłaby w stanie wykonać bardzo dużej liczby różnorodnych operacji finansowych, które codziennie przeprowadza się w banku. Mogę specjalizować się w krótkoterminowych transakcjach rynku pieniężnego, czyli zajmować się kupnem i sprzedażą lokat międzybankowych, bonów skarbowych, weksli dużych przedsiębiorstw. Przyjmuję też krótkoterminowe depozyty od innych banków po ustalonej cenie i na z góry określony czas, inwestuję wolne środki banku w kupno papierów dłużnych dużych przedsiębiorstw lub krótkoterminowe lokaty w innych bankach. 


Pracując w sekcji dealerów zajmujących się rynkiem kapitałowym zajmuję się poszukiwaniem na krajowych i zagranicznych rynkach papierów wartościowych, czyli akcji i obligacji, które najbardziej opłaca się kupić, bo istnieją duże szanse na odsprzedanie ich ze sporym zyskiem. Codziennie obserwuję wahania cen akcji i obligacji, żeby móc sprzedać je w momencie, kiedy ich ceny są najkorzystniejsze. 
Jeśli zajmuję się rynkiem walutowym, nazywanym też dewizowym, kupuję i sprzedaję obce waluty, np. dolary, euro, funty brytyjskie, franki szwajcarskie. Kupione pieniądze nie leżą w bankowym sejfie, lecz na siebie pracują. W jaki sposób? Na przykład, jeśli dolar na rynku międzynarodowym ma wysoki kurs, euro stosunkowo niski, a eksperci prognozują, że w najbliższym czasie euro zyska na wartości a dolar straci, kupuję euro za posiadane przez bank dolary i składam je jako depozyt w zagranicznym banku. Kiedy cena euro osiągnie wysoki poziom, a dolar straci na wartości, sprzedam euro za dolary. W ten sposób otrzymam zysk na różnicy w cenie, bo sprzedałam dolary po wyższej cenie, a kupiłam po niższej, oraz z odsetek za depozyt w innym banku. 
Na bieżąco zapoznaję się z informacjami dotyczącymi sytuacji na rynkach finansowych i na ich podstawie ustalam jakie operacje będę tego dnia wykonywać. Oczywiście, czasem pojawiają się zupełnie nieprzewidziane sytuacje, na przykład bankructwo wielkiej firmy czy spadek wartości waluty kraju, w którym nagle wybuchły zamieszki. W takich przypadkach muszę zmieniać swój plan pracy i dostosowywać go do aktualnej sytuacji. 


Co powinnam umieć? 

Muszę biegle znać język angielski, który jest podstawowym językiem transakcji finansowych, żeby móc sprawnie wykonywać swoje obowiązki, czytać anglojęzyczną literaturę branżową oraz uczestniczyć w zagranicznych kursach i szkoleniach. 


W pracy wykonuję wiele obliczeń, np. kalkulując spodziewane zyski, obliczając ile akcji lub obligacji opłaca się kupić, muszę więc dobrze znać matematykę. 
Muszę potrafić przeprowadzać operacje na rynku pieniężnym, kapitałowym i walutowym, muszę potrafić analizować dane i prognozy dotyczące rynków finansowych, interpretować politykę pieniężną państwa i dokonywać operacji zabezpieczających przed ryzykiem kursowym oraz ryzykiem zmiany stóp procentowych. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • zdolności analityczne,
  • podzielność uwagi,
  • dobra pamięć,
  • umiejętność strategicznego myślenia,
  • umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji,
  • samodzielność,
  • odpowiedzialność,
  • otwartość na zmiany,
  • cierpliwość,
  • dociekliwość,
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
  • rzetelność,
  • kreatywność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w bankach, instytucjach finansowych, biurach maklerskich, firmach ubezpieczeniowych lub w funduszach inwestycyjnych. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.