ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Kierowczyni ciągnika siodłowego

Jeżdżę ciągnikiem siodłowym, przewożę duże ładunki po krajowych i międzynarodowych trasach.

Kierowczyni ciągnika siodłowego

Jeżdżę ciągnikiem siodłowym, przewożę duże ładunki po krajowych i międzynarodowych trasach.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Chociaż moja praca jest męcząca i bardzo odpowiedzialna, to dowiezienie towaru na miejsce szybko i bezpiecznie sprawia mi wielką satysfakcję. Jeżdżąc po polskich i europejskich drogach jako zawodowy kierowca doskonale wiem, jakie trasy są najbezpieczniejsze i najlepiej utrzymane, gdzie są popularne skróty. Te wiadomości przydają mi się też w codziennym życiu, np. gdy planuję trasę rodzinnych wycieczek.

Czym się zajmuję?

Przewożę duże ładunki na terenie kraju i za granicą. Muszę dbać o to, aby towary bezpiecznie i w wyznaczonym terminie dotarły do miejsca, gdzie mam je dostarczyć. Przed wyruszeniem w trasę zawsze sprawdzam stan techniczny samochodu: ilość paliwa, płynu hamulcowego i chłodniczego, oleju, sprawność świateł, sygnalizacji dźwiękowej, hamulców, jakość opon. 


Po załadunku sprawdzam, czy towar został dobrze zabezpieczony, np. przed przesuwaniem się po naczepie – gdyby z niej spadł w trakcie jazdy mógłby przecież spowodować wypadek drogowy, a nawet katastrofę, gdyby np. odpięła się i wywróciła cysterna z paliwem. Sprawdzam też, czy ładunek został równomiernie ułożony, tak żeby nie przeciążał poszczególnych osi.


Co powinnam umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać polskie i międzynarodowe, jeśli jeżdżę poza granicami naszego kraju, przepisy prawa drogowego oraz przepisy określające czas pracy i odpoczynku zawodowych kierowców. Oprócz tego muszę znać się na budowie pojazdów, którymi jeżdżę.


Muszę wiedzieć, jak wypełniać niezbędne dokumenty przewozowe, a jeśli podróżuję między różnymi krajami, muszę też znać procedury odpraw granicznych i celnych. Bardzo ważna jest dla mnie także znajomość zasad przewożenia różnych ładunków: płynów, gazów, żywności, żywych zwierząt. Jeśli chcę pracować przy transporcie niektórych specjalnych towarów, np. ładunków niebezpiecznych, muszę skończyć dodatkowe kursy dające mi uprawnienia do ich przewozu.
W mojej pracy bardzo przydaje się umiejętność obsługiwania urządzeń GPS, np. nawigacji samochodowej, ponieważ nie zawsze jeżdżę po trasach, które dobrze znam, oraz czytania map samochodowych na wypadek awarii GPS-a. Jeśli jeżdżę z towarem poza granicami kraju, muszę znać chociaż jeden język obcy, żeby móc np. porozumiewać się z celnikami na granicy albo z klientami, którym dostarczam towary.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • sumienność,
  • punktualność,
  • dokładność,
  • dyspozycyjność,
  • cierpliwość,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się transportem różnych towarów, w działach logistyki i spedycji przedsiębiorstw wytwarzających różne produkty,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.