Zdjęcie zawodu
W. męska

Trenerka mindfulness

Uczę wykorzystywania technik mindfulness w życiu prywatnym i zawodowym. Dzięki nim można rozwinąć koncentrację i obniżyć poziom stresu.

Trenerka mindfulness

Uczę wykorzystywania technik mindfulness w życiu prywatnym i zawodowym. Dzięki nim można rozwinąć koncentrację i obniżyć poziom stresu.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, ponieważ pozwala mi poznawać wielu ciekawych ludzi. Pomagam moim klientom zredukować codzienny stres. Cieszę się, kiedy widzę, jak dzięki mindfulness stają się spokojniejsi, pewniejsi siebie, bardziej życzliwi dla innych. Sama też nieustannie się rozwijam i szukam najlepszych sposobów na trenowanie uważności.

Czym się zajmuję?

Prowadzę warsztaty i kursy uważności, zwane też z angielska mindfulness. Mogą w nich brać udział np. pracownicy firmy, uczestnicy konferencji szkoleniowej, w zasadzie wszyscy, którzy chcą nauczyć się uważności. Mindfulness to trening umysłu, który rozwija zdolność uważnej obserwacji siebie i świata zewnętrznego, uczy pełnego skoncentrowania się na chwili obecnej, poszerza samoświadomość, wycisza gonitwę myśli, uczy skutecznego odpoczynku, podpowiada, jak porzucić złe nawyki i zrezygnować z zachowań kompulsywnych. Mindfulness w udowodniony naukowo sposób zmniejsza poziom stresu, łagodzi objawy chorób autoimmunologicznych, a nawet obniża ryzyko nawrotów depresji. 


Świat, w którym żyjemy, nieustannie bombarduje nas mnóstwem bodźców - dźwięków, informacji, obrazów. Ten natłok bodźców rozprasza naszą uwagę, utrudnia skupienie się na pracy i nauce, podnosi poziom stresu. Przez to negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Korzystanie z pomocy kogoś takiego, jak ja, czyli trenerki uważności, może być sposobem na obniżenie poziomu stresu i rozwijanie umiejętności koncentracji. 
W trakcie zajęć z klientami wykorzystuję rozmaite techniki, którymi pomagam uczestnikom odkryć, co jest dla każdego z nich źródłem stresu i jak mogą poradzić sobie z tymi emocjami. Uczę zejścia z utartych ścieżek, jakimi zwykle podążają ich umysły, wsłuchania się we własne ciało, autorefleksji, akceptacji siebie i innych, lepszej komunikacji i budowania dobrych relacji ze współpracownikami, członkami rodziny, przyjaciółmi. Pokazuję kursantom jak rozwijać umiejętność rozpoznawania i obserwowania własnych myśli, emocji oraz doznań płynących z ciała. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać techniki wykorzystywane w mindfulness, takie jak medytacja, regulacja oddechu, skanowanie ciała, czyli skupienie uwagi na tym, gdzie znajduje się i co odczuwa każda część naszego organizmu oraz wiedzieć, jakie pozytywne efekty przynosi ich stosowanie. Muszę potrafić uczyć uczestników zajęć właściwego wykorzystywania tych technik, wspierać ich, odpowiadać na pytania i rozwiewać wątpliwości. 


Powinnam znać nowoczesne narzędzia pomagające w codziennym praktykowaniu mindfulness, takie jak np. aplikacje mobilne służące do ćwiczenia medytacji. Muszę też potrafić wykorzystywać różne programy i aplikacje do prowadzenia szkoleń online. 
Muszę znać się na pedagogice, wiedzieć, jak efektywnie przekazywać moją wiedzę, jak pracować z dużą i małą grupą osób, potrafić motywować uczestników moich warsztatów do nauki i ćwiczeń, i do codziennego praktykowania mindfulness. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odporność na stres,
  • empatia,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktu z innymi,
  • umiejętność aktywnego słuchania,
  • cierpliwość,
  • efektywna komunikacja i umiejętność udzielania informacji zwrotnej,
  • odpowiedzialność,
  • kreatywność,
  • umiejętność motywowania i inspirowania innych.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w ośrodkach zajmujących się prowadzeniem szkoleń mindfulness, w firmach z różnych branż zainteresowanych poprawą jakości życia swoich pracowników, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.