Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Serwisant automatów paczkowych

Naprawiam i montuję automaty paczkowe.

Serwisant automatów paczkowych

Naprawiam i montuję automaty paczkowe.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, choć czasem muszę się nieźle natrudzić, żeby automat paczkowy znów sprawnie działał. Mogę wykorzystywać swoje uzdolnienia techniczne i żyłkę majsterkowicza. Cieszy mnie świadomość, że dzięki mojej pracy setki osób może wygodnie i szybko nadawać i odbierać przesyłki.

Czym się zajmuję?

Dbam o sprawne działanie automatów paczkowych zlokalizowanych na terenie przydzielonym mi przez pracodawcę. Po otrzymaniu zgłoszenia o awarii lub usterce urządzenia, jadę na miejsce i sprawdzam, co mogło być przyczyną problemu. Potem usuwam usterkę i upewniam się, że automat działa bez zarzutu. Wykonuję też okresowe przeglądy, konserwacje i modernizacje oraz instaluję nowe urządzenia, a w starych aktualizuję oprogramowanie tak, by było zgodne z obowiązującymi ustawieniami. 


Każdą wykonaną naprawę, rekonfigurację lub aktualizację opisuję w raporcie, prowadzę też dokumentację techniczną urządzeń, które instaluję i serwisuję. 
Dbam o sprzęt i narzędzia, odpowiadam też za to, żeby w magazynie nie zabrakło potrzebnych części zamiennych i podzespołów niezbędnych do obsługi i napraw automatów paczkowych. 


Co powinienem umieć? 

Muszę mieć prawo jazdy, żeby móc szybko i sprawnie dojeżdżać do automatów paczkowych, które naprawiam i serwisuję. 


Pracodawcy często wymagają ode mnie posiadania uprawnień SEP do 1 kV, dzięki którym mogę wykonywać wszelkie prace z zakresu eksploatacji, dozoru oraz montażu urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. 
Muszę wiedzieć, jak są zbudowane automaty paczkowe i w jaki sposób działają, znać się na rysunku technicznym i potrafić odczytywać ich dokumentację techniczną. Muszę potrafić montować, konserwować i naprawiać te urządzenia oraz współpracujące z nimi dodatkowe akcesoria, a także kontrolować łączność urządzeń z siecią. 
Muszę znać się na elektronicznych elementach używanych w automatach paczkowych, wiedzieć, do czego służą, potrafić je montować, serwisować, ustawiać odpowiednie parametry oraz usuwać ewentualne awarie i usterki. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • opanowanie,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność logicznego rozumowania,
  • samodzielność,
  • kreatywność.

Gdzie mogę pracować? 

Znajduję zatrudnienie w firmach zajmujących się obsługą automatów paczkowych lub ich produkcją. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.