Badam morskie ekosystemy obejmujące rośliny i zwierzęta.
Praca biolożki morskiej pozwala mi badać rozmaite, często niedostępne zwykłym ludziom miejsca, jak rezerwaty morskiej biosfery albo wenty hydrotermalne. Moja praca jest różnorodna i nie mam czasu na nudę. Morza i oceany to wciąż w dużej mierze niezbadane terytoria, dlatego mam możliwość dokonania wielu ciekawych odkryć. Praca specjalistów takich, jak ja, pozwala lepiej zrozumieć podwodny świat oraz poszerza naszą wiedzę o wpływie człowieka i katastrof naturalnych na życie morskich organizmów.
Aby jak najwięcej dowiedzieć się o żyjących w morzach i oceanach gatunkach, biolodzy morscy często prowadzą badania terenowe. W ich trakcie pobiera się m.in. próbki wody, planktonu, roślin, które potem szczegółowo bada się w laboratorium.
Co powinnam umieć?
Muszę świetnie znać się na biologii i umieć rozróżniać gatunki organizmów żyjących w morzach i oceanach, znać ich budowę anatomiczną i fizjologię. Muszę wiedzieć, jakie są zwyczaje ryb, morskich gadów i ssaków oraz najrozmaitszych bezkręgowców: gdzie żerują, czym się żywią, jak się rozmnażają, jakie są trasy ich wędrówek. Powinnam znać specyfikę morskich i oceanicznych ekosystemów, wiedzieć, co im zagraża i jak można je odbudowywać. Muszę wiedzieć, jak zanieczyszczenie środowiska wpływa na liczebność i stan zdrowia różnych gatunków morskich roślin i zwierząt. Muszę potrafić zarządzać podwodnymi rezerwatami przyrody.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi na uczelniach wyższych, w oceanariach, ogrodach zoologicznych prowadzących akwaria, organizacjach ekologicznych, instytucjach badawczych, firmach z branży rybackiej, jednostkach administracji samorządowej na wybrzeżu.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.