Obsługuję płucoserce, czyli maszynę, która czasowo przejmuje za chorego funkcję jego serca i płuc.
Obsługuję płucoserce, czyli maszynę, która czasowo przejmuje za chorego funkcję jego serca i płuc.
Lubię moją pracę, chociaż jest bardzo stresująca. Wiem, że dzięki mojemu zaangażowaniu można ratować ludzkie życie i zdrowie. Dzięki temu, że płucoserce, które obsługuję, przejmuje czasowo rolę serca i płuc chorego, lekarze mogą naprawić wadę serca albo wykonać przeszczep płuc. Na co dzień obcuję z najnowszymi technologiami i mam okazję ciągle poszerzać swoją wiedzę i umiejętności techniczne.
Obsługuję maszynę do krążenia pozaustrojowego, czyli zastępuję płuca lub płuca i serce pacjenta, jeśli jego narządy przestały działać, ale jest szansa przywrócić im sprawność albo zastąpić nowymi, przeszczepionymi. Dobieram niezbędne elementy zastępujące pracę płuc i/lub serca, monitoruję stężenie tlenu we krwi chorego i około 150 innych parametrów. Jeśli któryś z nich zostanie przekroczony, muszę błyskawicznie reagować, np. zaciskając jeden z licznych drenów. Obsługuję urządzenia do krążenia pozaustrojowego zarówno u pacjentów operowanych jak i u znajdujących się na oddziałach intensywnej terapii np. z powodu odwracalnej niewydolności płuc lub serca. Przed zabiegiem przygotowuję, a w trakcie operacji dozuję płyny, których używa się do zatrzymania pracy serca i ochrony mięśnia sercowego przed skutkami niedotlenienia. Kontroluję też proces hemodylucji, czyli rozrzedzania krwi, który polega na pobieraniu od chorego przed zabiegiem pewnej ilości krwi i zastąpieniu jej płynami dożylnymi. Pobraną krew magazynuje się i podaje pacjentowi po zabiegu, co zmniejsza konieczność transfuzji od niespokrewnionych dawców. Jeśli operację ratującą życie pacjenta trzeba wykonać nagle, mam tylko kilka minut na złożenie i przygotowanie płucoserca do pracy, muszę więc potrafić działać w błyskawicznym tempie.
Co powinienem umieć?
Muszę potrafić montować i obsługiwać płucoserce, posługiwać się mieszalnikami gazów oddechowych, urządzeniami do regulacji temperatury krwi oraz do automatycznego pomiaru parametrów krzepnięcia.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Pracuję w szpitalach, na oddziałach intensywnej terapii, blokach operacyjnych, oddziałach kardiochirurgii, neurochirurgii, onkologii lub transplantologii.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.