Kontroluję, czy podatnicy płacą podatki zgodnie z prawem.
Gdyby porównać państwo do samochodu, podatki byłyby dla niego benzyną. To z nich finansowana jest służba zdrowia, policja, publiczna edukacja i wiele innych elementów istotnych dla sprawnego działania państwa. Dzięki mojej pracy system poboru podatków działa sprawnie, a podatnicy rzadko próbują uniknąć płacenia należnych danin.
Sprawdzam, czy ci, którzy są zobowiązani do płacenia podatków płacą je na czas i w należnej wysokości. Chodzi zarówno o duże i małe firmy, jak o różnego rodzaju instytucje i osoby prywatne. Oceniam, czy deklaracje i informacje podatkowe są składane w ustawowo określonym terminie, czy dokumenty są poprawnie wypełnione, a informacje w nich zawarte - zgodne z prawdą. Kontroluję też, czy podatnicy są rzeczywiście uprawnieni do różnego rodzaju ulg i zwolnień, czyli czy spełniają określone warunki, które pozwalają im zmniejszyć wysokość płaconych podatków.
Co powinienem umieć?
Muszę znać przepisy ordynacji podatkowej, ustawy o rachunkowości, o podatku dochodowym, od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych oraz od towarów i usług. Muszę też znać przepisy BHP, przeciwpożarowe, ochrony środowiska i ergonomii pracy, których mam przestrzegać w trakcie wykonywania obowiązków.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Głównym miejscem zatrudnienia dla mnie są jednostki Administracji Skarbowej.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.