Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista utrzymania klienta

Dbam o to, żeby klienci firmy, dla której pracuję, nie przechodzili do konkurencji.

Specjalista utrzymania klienta

Dbam o to, żeby klienci firmy, dla której pracuję, nie przechodzili do konkurencji.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę bo dzięki niej rozwijam umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi, skutecznego argumentowania i negocjowania. Te kompetencje miękkie przydają się nie tylko w pracy, ale też w życiu prywatnym.

Czym się zajmuję?

Dbam o to, aby klienci firmy, w której jestem zatrudniony, byli zadowoleni z naszych usług lub produktów i długoterminowo korzystali z naszej oferty. Stali klienci to podpora każdej firmy, a w czasach dużej konkurencji na rynku należy dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać ich lojalność. Staram się poznać potrzeby klientów i ich poziom zadowolenia ze współpracy z naszą firmą, zbierając informacje poprzez rozmowy telefoniczne lub korespondencję mailową.


Zajmuję się zgłoszeniami, jakie przychodzą na firmową infolinię. Gdy klienci zastanawiają się nad przejściem do konkurencji, np. pod wpływem reklam innych firm, proponuję im skorzystanie ze specjalnych, korzystnych ofert dla stałych klientów. Mogą to być atrakcyjne rabaty, tańszy abonament, darmowa pomoc techniczna, nowoczesne, modne urządzenia w promocyjnych cenach, dodatkowe gadżety i inne.
Bardzo dobrze znam ofertę firmy, w której pracuję, a zarazem uważnie słucham klientów i wiem, co jest dla nich istotne. Dzięki temu mogę zaproponować im rozwiązania korzystne z ich punktu widzenia, zwiększające ich zadowolenie i przywiązanie do naszej marki. Zajmuję się również negocjowaniem z odbiorcami naszych produktów lub usług warunków nowych umów, więc muszę wiedzieć, jak należy przygotowywać umowy z klientami i jakie dane powinny się tam znaleźć.


Co powinienem umieć? 

Muszę sprawnie korzystać z komputera, żeby móc posługiwać się bazami danych zawierającymi dane klientów, prowadzić korespondencję mailową oraz przygotowywać elektroniczne wersje umów z klientami.


Muszę wiedzieć, jak należy przygotowywać umowy z klientami, znać wewnętrzne regulaminy firmy, w której pracuję, i wzory dokumentów, na jakich mogę pracować. Muszę też znać przepisy BHP, przeciwpożarowe i ochrony środowiska, których mam przestrzegać w pracy.
Muszę znać się na marketingu i reklamie. Wiedzieć, w jaki sposób prowadzić rozmowy z klientami, aby dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby i oczekiwania związane z korzystaniem z naszych produktów lub usług, muszę też umieć indywidualizować ofertę tak, aby przekonać klienta do przedłużenia współpracy z naszą firmą.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • kreatywność,
  • otwartość na zmiany,
  • umiejętność szybkiego uczenia się,
  • umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków,
  • spostrzegawczość,
  • samodzielność,
  • kultura osobista.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w najrozmaitszych firmach zajmujących się sprzedażą usług lub produktów. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.