Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Media Planner

Odpowiadam za planowanie, nadzorowanie i rozliczanie efektów kampanii reklamowych.

Media Planner

Odpowiadam za planowanie, nadzorowanie i rozliczanie efektów kampanii reklamowych.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy kampanie reklamowe moich klientów są dopasowane do grupy docelowej, w której chcą zwiększyć sprzedaż albo wypromować swoją markę. Ich forma oraz miejsce i czas emisji pozwalają skutecznie zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z tej a nie innej oferty.

Czym się zajmuję?

Jako Media Planner jestem odpowiedzialny za wybór najlepszych kanałów dotarcia do konsumentów. Inaczej mówiąc, podpowiadam właścicielom różnych marek, jaki sposób reklamy gwarantuje dotarcie do tej grupy osób, którą najchętniej widzieliby w gronie kupujących ich produkty lub usługi. To ja tworzę strategię kampanii medialnej mającej klientowi zapewnić sukces i wzrosty zysków. Żeby skutecznie działać, na bieżąco śledzę i analizuję trendy rynkowe, przyglądam się kampaniom konkurencji, czytam raporty z badań pokazujących wpływ reklamy na wzrost sprzedaży konkretnych produktów lub usług. 


Dzięki temu wiem, jaki typ reklamy najlepiej zadziała na konkretnego konsumenta: w jakich czasopismach najlepiej umieścić reklamę sprzętu AGD, środków czystości, karmy dla zwierząt, na jakim kanale i o której godzinie najlepiej wykupić spoty reklamowe, żeby trafić do seniorów, dzieci, albo nastolatków, gdzie zaplanować billboardy przyciągające uwagę osób zmotoryzowanych, a gdzie - spacerujących, w jakich miejscach najlepiej umieścić plakaty reklamowe: stacje metra, przystanki, a nawet toalety w teatrach, kinach czy dyskotekach, jakie portale społecznościowe i strony WWW cieszą się największą popularnością wśród młodzieży, a więc warto zamieścić tam reklamę produktów i usług przeznaczonych dla młodych ludzi, a jakie przyciągają np. miłośników motoryzacji albo ogrodnictwa. 
Kampanie reklamowe są kosztowne, a moi klienci chcą mieć pewność, że ich pieniądze zostaną mądrze wydane i przyniosą spodziewane efekty, np. wzrost sprzedaży, wzrost rozpoznawalności marki, poprawa wizerunku. Dlatego muszę ściśle współpracować z działami marketingu klienta oraz działami handlowymi portali, stacji telewizyjnych i radiowych, czasopism i innych mediów, aby z jednej strony jak najlepiej poznać oczekiwania firmy, dla której przygotowuję kampanię, a z drugiej wskazać sposoby reklamy najlepiej docierające do grup docelowych i mieszczące się w budżecie. 
Koordynuję pracę agencji kreatywnej opracowującej spoty telewizyjne i radiowe, banery i plakaty, reklamy w sieci. Kupuję powierzchnię reklamową w gazetach, na billboardach, banerach, reklamy na stronach internetowych, czas reklamowy w telewizji i radiu oraz na portalach typu YouTube, w mediach społecznościowych. Zajmuję się także nadzorowaniem przebiegu kampanii reklamowych, zarówno tych krótkookresowych, np. związanych z wprowadzeniem na rynek nowego produktu, jak i długookresowych, służących budowaniu pozytywnego wizerunku marki. Kontroluję, czy materiały reklamowe są wyprodukowane i dostarczone do mediów na czas, prowadzę rozliczenia finansowe, negocjuję upusty i rabaty. Po zakończeniu działań reklamowych przygotowuję post buy, czyli raport podsumowujący i analizujący zrealizowane działania. 


Co powinienem umieć?

Muszę znać język angielski, żeby móc sprawnie porozumiewać się z przedstawicielami globalnych marek, którzy chcą skorzystać z moich usług, czytać artykuły w anglojęzycznych czasopismach branżowych, śledzić ogólnoświatowe trendy oraz działania zagranicznej konkurencji mojego klienta. 


Muszę znać się na ekonomii, żeby ustalać, jakie sposoby reklamy produktów lub usług są najbardziej opłacalne dla moich klientów, a jednocześnie najskuteczniejsze w dotarciu do grupy docelowej. Do komunikacji z klientami przydaje mi się miła prezencja, dobra dykcja i przyjemny głos.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • skrupulatność,
  • zaangażowanie,
  • kreatywność,
  • samodzielność,
  • asertywność
  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • umiejętność dobrego komunikowania się z klientami,
  • umiejętność pracy pod presją czasu.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w domach mediowych i agencjach reklamowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.