ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. męska

Brokerka prywatności

Doradzam, jakie informacje o sobie warto udostępniać w zamian za różne korzyści.

Brokerka prywatności

Doradzam, jakie informacje o sobie warto udostępniać w zamian za różne korzyści.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy klienci, którzy korzystają z moich usług, są pewni, że udostępniają firmom i instytucjom tylko wybrane przez siebie informacje, korzystając przy tym np. z atrakcyjnych rabatów, tańszej dostawy w sklepach internetowych, promocji na usługi.

Czym się zajmuję?

Każdy z nas ma to coś. Coś, czym interesują się banki, firmy ubezpieczeniowe, koncerny reklamowe,… w zasadzie wszyscy. To informacje na swój temat: dane dotyczące naszego wieku, miejsca zamieszkania, zainteresowań, wykształcenia, stylu ubierania się, a nawet przebytych chorób i posiadanych zwierząt. Dlaczego to taki łakomy kąsek? Z wielu powodów, ale przede wszystkim po to, by złowić nas w sieć zakupów. Tego typu dane pozwalają firmom dopasowywać swoją ofertę do naszych oczekiwań i potrzeb. A im lepiej dany produkt lub usługa nam pasuje, tym większe prawdopodobieństwo, że ją kupimy. 


Najczęściej udostępniamy je zupełnie nieświadomie, niejako przy okazji, np. klikając zgodę podczas przeglądania sieciowych serwisów informacyjnych, logując się do internetowego sklepu, czy używając wewnętrznej wyszukiwarki jakiegoś portalu, która potrafi zapamiętywać słowa kluczowe i na tej podstawie proponuje nam kolejne produkty, podobne do tych, których wcześniej szukaliśmy. Warto jednak robić to w bardziej przemyślany sposób, a w tym pomagają właśnie brokerzy prywatności. 
Pomagam zarządzać osobistymi danymi tak, by ich udostępnianie było dla moich klientów korzyścią a nie kłopotem. Wspólnie ustalamy, jakie dane godzą się przekazywać i komu, w zamian za określone korzyści. Możliwości jest wiele, mogę np. doradzić zgodę na udostępnianie maila, numeru telefonu przekazanego jakiejś firmie, np. operatorowi GSM, dostawcy kablówki, platformie VOD, kolejnym firmom w zamian za tańszy abonament na ich produkty/usługi, zgodę na wypełnianie ankiet dotyczących preferencji zakupowych klienta w zamian za dostęp do ciekawych promocji, albo zgodę na wysyłanie materiałów reklamowych przez portal zakupowy w zamian za rabat albo opcję tańszej dostawy. 
Doradzam także, jakie informacje lepiej zachować dla siebie i nie udostępniać ich pochopnie, np. numer prywatnego telefonu, adres domowy, nr PESEL czy NIP, dane dotyczące wieku, płci, zainteresowań, chorób. Do moich zadań należy też pomoc klientowi w takim skonfigurowaniu urządzeń mających dostęp do sieci, takich jak: laptop, smartfon, telewizor, by nie pozwalało to na gromadzenie i przetwarzanie informacji, których nie chce on udostępniać. 
Podobnie rzecz się ma z konfigurowaniem konta u dostawców internetu, kablówki, w mediach społecznościowych, sklepach internetowych tak, by gromadziły, przetwarzały i udostępniały tylko te informacje, które moi klienci chcą udostępniać, muszę więc znać się na informatyce. 


Co powinnam umieć?

Dzięki znajomości matematyki mogę np. obliczać, czy moim klientom opłaca się udostępniać konkretne informacje konkretnym firmom w zamian za określone korzyści, czyli czy de facto nie tracą więcej niż mogą zyskać, tworzyć algorytmy w odpowiedni sposób zabezpieczające dane i kalkulować cenę moich usług. 


Znajomość języka angielskiego pozwala mi pomagać klientom, którzy chcą udostępniać określone informacje na swój temat zagranicznym firmom, producentom czy usługodawcom, którzy nie posiadają opracowanych w naszym języku warunków korzystania z ich usług, regulaminów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • sumienność,
  • cierpliwość,
  • dyskretność,
  • opanowanie,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach doradzających klientom w kwestii zarządzania osobistymi danymi. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.