Przeprowadzam badania ankietowe: telefoniczne lub "na żywo".
Jako ankieter dbam o to, żeby kwestionariusze badawcze przygotowane przez rozmaite firmy, urzędy i instytucje państwowe, np. GUS, były sprawnie i profesjonalnie przeprowadzane i wprowadzane do baz danych.
Chyba każdy zetknął się kiedyś z ankietą. Najprostszą przeprowadza mama pytając nas, czy na obiad wolimy ziemniaki puree czy frytki. Są jednak o wiele bardziej skomplikowane kwestionariusze, czyli zbiory uporządkowanych pytań, które formułują badacze, by np. poznać zachowania i preferencje zakupowe konsumentów, poglądy określonej grupy badanych, np. mieszkańców jakiejś miejscowości, przedstawicieli wybranego zawodu , na ważne zagadnienia społeczne, takie jak opinie o projektach zmian w prawie, albo poparcie dla nowej drogi szybkiego ruchu.
Co powinienem umieć?
Istotna jest znajomość poprawnej polszczyzny, umiejętność prostego i zrozumiałego wysławiania się oraz brak problemów z wymową, żeby móc skutecznie zachęcać respondentów do udziału w badaniu i tłumaczyć im, na czym polega. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby o statusie ucznia lub studenta.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się badaniem rynku i opinii publicznej, instytucjach państwowych, np. instytucjach kultury, w Głównym Urzędzie Statystycznym, itp.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.