Projektuję systemy do zdalnej komunikacji lekarza z pacjentem i innymi lekarzami.
Projektuję systemy do zdalnej komunikacji lekarza z pacjentem i innymi lekarzami.
Dzięki mojej pracy powstają systemy, które monitorują stan zdrowia ludzi w ich domu czy miejscu pracy, a także ułatwiają dostęp do usług medycznych na terenach, gdzie lekarzy brakuje, a samym lekarzom pozwalają pracować efektywniej, bez wydłużania godzin pracy. Systemy telemedyczne pozwalają wykonywać podstawowe badania w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, konsultować się z lekarzem bez wychodzenia z domu, a nawet przejść zabieg operacyjny, który jest wykonywany zdalnie. Cieszę się, że moja praca pomaga ludziom dbać o zdrowie, a zarazem obniża koszty opieki medycznej.
Dzięki rozmaitym systemom telemedycznym już dziś pacjenci mogą konsultować się z lekarzami bez wychodzenia z domu i czekania w kolejkach w przychodni, bez konieczności leżenia w szpitalu. Zdalnie monitorowani są np. chorzy z wszczepionym stymulatorem serca. Rozwija się telerehabilitacja, która pozwala pacjentom ćwiczyć pod nadzorem specjalisty nie ruszając się z domu. Lekarze dzięki telekonsultacjom z kolegami stawiają trafniejsze diagnozy, a specjaliści radiologii opisują zdjęcia RTG, tomogramy i rezonanse nie w szpitalu czy przychodni, lecz tam, gdzie akurat mają dostęp do komputera.
Co powinnam umieć?
Żeby właściwie wykonywać swoją pracę muszę znać podstawy anatomii i fizjologii człowieka oraz mieć wiedzę o chorobach, bo dzięki niej mogę we współpracy z lekarzami programować systemy telemedyczne tak, aby właściwie interpretowały mierzone przez czujniki parametry życiowe pacjentów, właściwie dozowały nacisk narzędzi diagnostycznych i operacyjnych, odpowiednio przenosiły ruchy lekarza na robota chirurgicznego. Na podstawie zbieranych danych mój system powinien np. “wiedzieć”, czy powiadomić ośrodek monitorowania, zasugerować pacjentowi wizytę u specjalisty, wezwać pogotowie.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się tworzeniem systemów nadzorujących pracę czujników mierzących parametry życiowe pacjentów lub oprogramowanie do zdalnej obsługi np. robotów chirurgicznych.
Źródła:
Ewolucja zastosowań systemów teleinformatycznych w ochronie zdrowia
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.