Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Kinooperator

Obsługuję projektory służące do wyświetlania filmów w kinie.

Kinooperator

Obsługuję projektory służące do wyświetlania filmów w kinie.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dzięki mnie widzowie mogą przyjemnie spędzić czas. Dodatkowym plusem jest to, że jestem na bieżąco z kinowymi hitami i premierami, a ponad to mogę na co dzień operować najnowocześniejszym sprzętem elektronicznym.

Czym się zajmuję?

Oglądanie filmów w kinie to świetna rozrywka. Każdego roku do kin wchodzą premiery wielu filmów z różnych gatunków: komedie, dramaty, filmy sensacyjne, science fiction. Każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie. Ale rzadko kto zastanawia się, jak to jest, że film pojawia się na kinowym ekranie. Tym kimś, kto jest odpowiedzialny za projekcję, jestem właśnie ja - kinooperator. 


Czym dokładnie się zajmuję? Moim głównym zadaniem jest dopilnowanie, żeby każdy seans filmowy odbył się bez zakłóceń, przydaje mi się więc znajomość techniki oraz informatyki. Kiedy do kina docierają kopie filmów od dystrybutorów, zgrywam je na serwery zamontowane przy salach kinowych, w których będą wyświetlane. Filmy trójwymiarowe muszą być np. odtwarzane w sali przystosowanej do wyświetlania obrazów 3D. Do odtwarzania filmów zgranych na serwery niezbędne są specjalne klucze autoryzujące, dostarczane przez dystrybutorów filmu. Klucz przypisany jest do konkretnego kina i umożliwia wyświetlanie filmu w określonym przedziale czasowym, np. przez miesiąc albo kwartał, później film zostaje zablokowany, a żeby go odblokować potrzebny jest nowy klucz. 
Komputer-serwer steruje pracą projektora i można do niego podpiąć praktycznie wszystkie urządzenia, które generują obraz i dźwięk. Ja pracuję w pomieszczeniu zwanym kabiną projekcyjną lub projektornią. O godzinie, o której ma zacząć się seans włączam odtwarzanie i wyłączam światła na sali kinowej, przez cały czas projekcji nadzoruję działanie projektora i pracę sprzętu nagłośnieniowego. Kiedy na ekranie zaczynają się napisy końcowe, włączam światła na sali, a gdy film się skończy, wyłączam projektor. 
Czasem kina zapraszają na oglądanie niefilmowych wydarzeń, np. transmisji na żywo przedstawień operowych. Wtedy też dbam o dobrą jakość połączenia, wyświetlanego obrazu i odtwarzanego dźwięku. Poza tym planuję też bloki reklamowe oraz zwiastuny, które będą wyświetlane przed seansem, dbając o to, żeby wszystko zgadzało się z ustaleniami dystrybutorów oraz firm reklamujących w kinie swoje produkty, zabezpieczam sprzęt komputerowo-projekcyjny przed zniszczeniem, atakami hackerów, utratą materiałów filmowych, znam też różne technologie projekcji filmów: Dolby 3D Digital/IMAX/XPanD. Nowoczesne projektory to skomplikowane urządzenia, jeśli zdarzy się jakaś awaria, muszę wezwać na pomoc specjalistów z serwisu, bo ja nie mam takich uprawnień. 


Co powinienem umieć? 

Muszę potrafić kontrolować sprawność techniczną projektorów i głośników, żeby móc w porę zauważyć ewentualne awarie i zgłosić je do serwisu.


W pracy obsługuję urządzenia zasilane energią elektryczną i dbam o ich sprawność, muszę więc znać się na fizyce.
Muszę potrafić posługiwać się systemami operacyjnymi umożliwiającymi sterowanie pracą projektorów, zgrywać pliki z filmami na serwery właściwych sal kinowych, pobierać i używać kluczy autoryzujących.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • opanowanie,
  • samodzielność,
  • zdyscyplinowanie.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w kinie.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.