ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. żeńska

Programista leków

Programuję urządzenia wytwarzające leki dopasowane do konkretnego pacjenta.

Programista leków

Programuję urządzenia wytwarzające leki dopasowane do konkretnego pacjenta.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają spersonalizowane leki, dzięki którym leczenie trwa krócej i jest skuteczniejsze, a chorzy nie odczuwają uciążliwych efektów ubocznych. Pracując w tej branży mam kontakt z najświeższymi innowacjami w dziedzinie chemii, fizyki i medycyny. Mogę tworzyć nowe cząsteczki, o zupełnie nowych właściwościach i jednocześnie rozwijać swoje umiejętności programistyczne

Czym się zajmuję?

Postęp w medycynie sprawia, że wiele chorób leczymy dziś szybciej i skuteczniej niż kiedyś. Coraz więcej wiemy też o przyczynach, które je wywołują. Dzięki badaniom dowiedzieliśmy się też jednak, że farmaceutyki nie działają na wszystkich pacjentów tak samo skutecznie, choćby cierpieli na tę samą chorobę. Stąd wziął się rozkwit medycyny spersonalizowanej, czyli takiej, która dopasowuje schemat leczenia do genetycznego garnituru konkretnego chorego, jego wieku, chorób współistniejących i przebytych wcześniej, alergii, a nawet kondycji psychicznej. Chodzi o indywidualny dobór dawek, łączenie poszczególnych leków w koktajl skuteczny u danej osoby, ale także tworzenie farmaceutyku \"na miarę\". 


U każdego pacjenta choroba przebiega przecież inaczej, a np. ten sam typ nowotworu może - mimo tej samej nazwy - różnić się budową genetyczną. Dlatego też chorzy mogą całkiem inaczej reagować na podawane leki, mieć inne objawy uboczne. Na podstawie szczegółowych badań genetycznych można określić, który lek, w jakim połączeniu i w jakiej dawce pacjent będzie dobrze tolerował, a który spowoduje u niego działania niepożądane zmuszające do przerwania terapii. Można też określić, jak powinna wyglądać cząsteczka, która u danego chorego zadziała najlepiej: szybko, skutecznie i bez przykrych efektów ubocznych. Takie spersonalizowane leki trzeba gdzieś wyprodukować. Tym właśnie zajmuję się ja. 
Programuję maszyny, które produkują leki dopasowane do genetyki i fizjologii konkretnego pacjenta. Jak wygląda moja praca? Najpierw muszę dostać wyniki badań genetycznych chorego, któremu potrzebny jest lek oraz wyniki genetycznych testów tego, co psuje jego zdrowie: bakterii, pasożytów, nowotworów. Na podstawie tych informacji programuję maszyny tak, aby stworzyły zindywidualizowany specyfik, który będzie dobrze tolerowany przez organizm chorego. 


Co powinienem umieć?

W mojej pracy ważna jest wiedza o procesach zachodzących w komórkach ludzkiego organizmu: przesyłanie informacji, produkcja energii, bo dzięki niej wiem, jak wyprodukować dobrze dopasowany, skuteczny lek. Muszę znać budowę genetyczną różnych organizmów, bo dzięki niej mogę interpretować wyniki badań DNA oraz dobierać takie składniki leków, które będą najskuteczniej zwalczały konkretne szczepy mikrobów czy typy nowotworów, a przy tym zawierający je specyfik będzie dobrze przyswajalny i właściwie metabolizowany w organizmie pacjenta, dla którego został stworzony. Muszę znać się także na składzie chemicznym oraz budowie cząsteczkowej substancji leczniczych, żeby wiedzieć, które z nich najlepiej sprawdzą się w terapii u konkretnego chorego. 


Muszę dobrze znać się na informatyce, potrafić pracować w różnych systemach operacyjnych, np. Microsoft, Unix, Linux, Mac OS, korzystać z baz danych ludzkiego i bakteryjnego DNA, potrafić programować w różnych językach, np. JavaScript, PHP, Python, Ruby on Rails. 
Muszę też wiedzieć, jak budować różnego rodzaju algorytmy niezbędne do programowania maszyn produkujących spersonalizowane leki, a do tego potrzebuję dobrej znajomości matematyki. Niezbędna jest też wszechstronna wiedza z chemii, bo proces produkcji leków wymaga znajomości różnego typu reakcji chemicznych zachodzących między ich składnikami oraz sposobów ich przetwarzania do odpowiedniej postaci: zastrzyków, tabletek, maści.


  Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • kreatywność,
  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją zindywidualizowanych leków.


Źródła:

Medycyna personalizowana, czyli leczenie dobrane do pacjenta,

Terapia celowana molekularnie


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.