Zdjęcie zawodu
W. męska

Recepcjonistka

Dbam o komfort gości przybywających do miejsca, w którym pracuję.

Recepcjonistka

Dbam o komfort gości przybywających do miejsca, w którym pracuję.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy recepcja w firmie lub instytucji, w której jestem zatrudniona, działa sprawnie, a klienci/goście są obsługiwani szybko, uprzejmie i zgodnie ze standardami.

Czym się zajmuję?

Rejestruję przybycie gości lub klientów zaznaczając, jaki jest cel ich wizyty w miejscu, w którym pracuję, np. umówione spotkanie, pobyt wypoczynkowy lub służbowy, skorzystanie z usług salonu SPA, udział w konferencji, przeprowadzenie kontroli, załatwienie sprawy w urzędzie. Wydaję im klucze do pokoju, karty hotelowe, identyfikatory lub przepustki, jeśli są niezbędne do swobodnego poruszania się po terenie. Udostępniam także firmowe foldery informacyjne lub reklamowe, polecam znajdujące się w okolicy atrakcje i na życzenie gościa/klienta udzielam innych informacji. 


Jeśli jestem zatrudniona w hotelu, ośrodku wczasowym lub pensjonacie, przyjmuję od gości zgłoszenia rezerwacji pokoi, zajmuję się ich zameldowaniem, przyjmuję opłaty oraz wystawiam rachunki i faktury za pobyt, dlatego przydaje mi się dobra znajomość matematyki. Przyjmuję także i przekazuję wiadomości pozostawione dla gości hotelu. Do moich obowiązków należy też radzenie sobie ze skargami niezadowolonych klientów i w miarę możliwości rozwiązywanie zgłaszanych przez nich problemów. Poza tym powinnam dbać o bieżące uzupełnianie niezbędnych artykułów w pokojach, jak np. ręczniki, mydło. 
Jeśli pracuję w firmie lub instytucji, zwykle współpracuję z pocztą oraz firmami kurierskimi, przyjmując oraz wysyłając paczki i listy. Rozdzielam też przychodzącą korespondencję między pracowników zatrudniającej mnie firmy lub między siedziby firm mieszczące się w obsługiwanym przeze mnie budynku. Nadzoruję sprawny przepływ informacji i dokumentów firmowych, które przechodzą przez moje ręce. Jeśli pracuję w przychodni albo salonie kosmetycznym, rejestruję pacjentów/klientów, umawiam terminy wizyt, zarządzam dokumentacją, odbieram i wydaję wyniki badań, pilnuję wypełnienia wszystkich niezbędnych ankiet i kwestionariuszy i pomagam w ich wypełnianiu, często dbam także o uzupełnianie zapasów niezbędnych materiałów i sporządzam odpowiednie zamówienia. 
Współpracuję z innymi działami firmy lub instytucji potrzebnymi do sprawnego działania recepcji, np. z działem IT, utrzymania czystości. Gdyby w firmie zdarzył się pożar, awaria instalacji lub inne zdarzenie zagrażające życiu i zdrowiu pracowników i gości/klientów, muszę zadbać o bezpieczeństwo osób przebywających w budynku i zgłosić zagrożenie do odpowiednich służb, dlatego muszę znać przepisy przeciwpożarowe, BHP i ochrony środowiska. Jako recepcjonistka obsługuję także centralę telefoniczną, łącząc przychodzące i wychodzące połączenia, opracowuję dokumenty i zestawienia potrzebne w pracy firmy lub instytucji, w której jestem zatrudniona, zarządzam salami konferencyjnymi, zamawiam artykuły biurowe. 


Co powinnam umieć?

Obsługuję urządzenia techniczne, takie jak telefony, faksy, drukarki, komputery, skanery, terminale bezgotówkowe, kasy fiskalne, muszę więc potrafić się nimi posługiwać i umieć usuwać drobne awarie. W zależności od tego, gdzie pracuję, powinnam też znać się na elektronicznych systemach rezerwacji biletów lotniczych, kolejowych, autobusowych, na elektronicznych systemach wprowadzania i archiwizowania danych o klientach/pacjentach, systemach pozyskiwania wyników badań,… 


Muszę też dobrze znać co najmniej jeden język obcy, a im więcej, tym lepiej, żeby móc sprawnie porozumiewać się, w tym telefonicznie i mailowo, z zagranicznymi gośćmi/klientami, spełniać ich życzenia, np. przyjmować zamówienia na budzenie, śniadania, wynajem samochodów, rezerwować bilety na samolot czy lokalne atrakcje, udzielać informacji turystycznej. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • uprzejmość,
  • opanowanie,
  • empatia,
  • samodzielność,
  • umiejętność łatwego przerzucania się z jednej czynności na drugą,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • umiejętność szybkiego podejmowanie trafnych decyzji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, firmach, instytucjach, biurach, przychodniach i obiektach użyteczności publicznej.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.