Zdjęcie zawodu
W. męska

Pośredniczka w obrocie nieruchomościami

Zajmuję się wynajmem powierzchni w centrach handlowych, biurowcach, retail parkach, itp.

Pośredniczka w obrocie nieruchomościami

Zajmuję się wynajmem powierzchni w centrach handlowych, biurowcach, retail parkach, itp.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Swoją pracę traktuję jako przygodę, która każdego dnia przynosi mi nowe wyzwania i daje możliwość pracy z ludźmi w międzynarodowym środowisku. Cieszę się, gdy dzięki mojej pracy i umiejętnościom właściciele nieruchomości mają zyski, a najemcy są zadowoleni z warunków korzystania z powierzchni.

Czym się zajmuję?

Moją pracę fachowo nazywa się komercjalizacją powierzchni handlowych. Prostymi słowami oznacza to takie działania, dzięki którym właściciel uzyskuje jak największe dochody z funkcjonowania obiektu. Moim zadaniem jest osiągnięcie tego poprzez wynajmowanie klientom lokali w centrach handlowych, retail parkach i budynkach biurowych. 


Moja praca polega na opracowaniu strategii wynajmu powierzchni zarządzanych przez firmę, w której pracuję. Tworzę budżety projektów, negocjuję z najemcami wysokość czynszu, jaki będą płacić, oraz spisuję umowy najmu. W przypadku centrów handlowych i innych budynków odwiedzanych przez klientów detalicznych opracowuję też tzw. tenant mix, czyli planuję wynajem lokali w taki sposób, by najemcy byli jak najbardziej różnorodni. Dzięki temu budynek przynosi większe zyski. 
Do moich zadań należy też rozpoznanie rynku, czyli określenie bazy potencjalnych najemców lokali zarządzanych przez firmę, w której pracuję. Wiedząc, jakich lokali potrzebują potencjalni klienci, mogę im zaproponować wynajem w budynkach naszej firmy. Dopasowuję ofertę do specyfiki branży, w której działa klient, i jego wymagań. Od tego zależy np. wielkość lokalu, umiejscowienie w budynku, liczba pomieszczeń, jakie mogę mu zaproponować. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać polskie i europejskie przepisy dotyczące wynajmu nieruchomości komercyjnych oraz przepisy prawa budowlanego w stopniu podstawowym. 


Dzięki dobrej znajomości języków obcych, np. języka angielskiego, mogę sprawnie porozumiewać się z obcojęzycznymi najemcami, czytać literaturę branżową w tych językach, śledzić światowe nowinki z mojej branży oraz znaleźć zatrudnienie w firmach zagranicznych. 
Muszę dobrze znać się na rynku nieruchomości w naszym kraju, umieć tworzyć budżety projektów, umowy najmu i konstruować tzw. tenant mix. Muszę potrafić negocjować wysokość czynszu z najemcami, dopasowywać ofertę najmu do specyfiki branży i wymagań konkretnego klienta. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
  • kreatywność,
  • asertywność,
  • zdolności negocjacyjne,
  • odporność na stres,
  • nastawienie na rozwój i naukę nowych rzeczy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w agencjach nieruchomości, firmach deweloperskich, funduszach inwestycyjnych, firmach zarządzających nieruchomościami. Mogę też pracować w firmach posiadających działy zajmujące się nieruchomościami. 


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.