Zdjęcie zawodu
W. męska

Antyterrorystka

Biorę udział w akcjach jednostki specjalnej policji.

Antyterrorystka

Biorę udział w akcjach jednostki specjalnej policji.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy ludzie mogą czuć się bezpieczniej, bo ścigam i aresztuję szczególnie niebezpiecznych przestępców, takich jak handlarze narkotyków, sprawcy napadów z bronią, członkowie mafii specjalizujący się w ściąganiu haraczy,…

Czym się zajmuję?

Prawie codziennie możemy zobaczyć w telewizji, przeczytać w gazecie albo w sieci o kolejnych zamachach terrorystycznych. I choć ze względu na zagrożenie terrorystyczne nasz kraj na razie wydaje się w miarę bezpieczny, i tu zdarzają się sytuacje, gdy potrzebny jest ktoś taki, jak ja - policjant-antyterrorysta. Jak wygląda moja praca? 


Wkraczam do akcji, gdy dla ratowania życia i zdrowia ludzi trzeba użyć specjalistycznego sprzętu lub niestandardowych technik działania. Razem z innymi antyterrorystami odbijamy np. zakładników przetrzymywanych przez porywaczy, śledzimy, ścigamy i aresztujemy szczególnie groźnych przestępców, np. handlarzy narkotyków, sprawców napadów z bronią, neutralizujemy urządzenia wybuchowe, wzmacniamy ochronę szefów państw i innych ważnych osób podczas oficjalnych wizyt w naszym kraju oraz ochraniamy konwoje przewożące niebezpiecznych złoczyńców, ratujemy ludzi podczas klęsk żywiołowych, używając do tego łodzi motorowych i śmigłowców. 


Co powinnam umieć?

Jako członkini elitarnej formacji policyjnej w każdej chwili muszę być gotowa do akcji, dlatego codziennie dbam o swoją sprawność fizyczną i ćwiczę z kolegami schematy zachowania podczas różnych zadań i działań. Podczas akcji muszę przecież nieraz skakać ze spadochronem, pływać, strzelać, walczyć wręcz i obezwładniać terrorystów, przenosić ciężki sprzęt w trudnym terenie. Pełnię służbę bez względu na pogodę: deszcz, śnieg, upał, mróz, porę dnia i otoczenie: tereny leśne, górzyste, pustynne. 


W pracy cały czas towarzyszy mi stres i adrenalina, a ja muszę potrafić kontrolować swoje emocje, bo od mojego opanowania zależy życie i zdrowie moich kolegów oraz ludzi, których ochraniamy lub ratujemy. 
Muszę wiedzieć, jak wykrywać i neutralizować materiały wybuchowe, niebezpieczne i toksyczne, i jak dbać przy tym o swoje bezpieczeństwo. 
Muszę sprawnie posługiwać się specjalistycznym sprzętem, takim jak: sprzęt wspinaczkowy i do nurkowania, broń krótka i długa, noktowizory, systemy łączności bezprzewodowej, kamizelki taktyczne, tyczki pirotechniczne, ładunki tnące, pałki teleskopowe, działka wodne, tarcze balistyczne, paralizatory. 
Żeby dobrze wykonywać swoją pracę muszę znać przepisy prawa, np. Ustawę o działaniach antyterrorystycznych, które określają zasady działania antyterrorystów w naszym kraju i sposoby współpracy z innymi służbami.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • umiejętność pracy zespołowej oraz rozumienia się bez słów,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • spostrzegawczość,
  • kreatywność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w jednostkach specjalnych policji.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.