Dzięki moim badaniom można dowiedzieć się, jakie działania przynoszą przedsiębiorstwu największe korzyści, jak zachowują się konsumenci, co wpływa na wyniki firmy, dla której wykonuję analizy i jakie są prognozy na przyszłość. Data Scientist potrzebny jest w każdej branży, mogę więc zdobywać doświadczenie w różnych sektorach.
Przede wszystkim odkrywam niewidoczne na pierwszy rzut oka zależności w ogromnych zbiorach danych. Żeby dobrze wykonać postawione przede mną zadanie, muszę posiadać bardzo rozległe umiejętności, zarówno techniczne, jak i biznesowe. Przewidywanie trendów sprzedażowych, zmniejszenie liczby awarii maszyn, identyfikacja ryzykownych transakcji - wszystkie te kwestie można rozwiązać dzięki mojej pracy.
Każdy projekt rozpoczyna się od zgromadzenia danych i ich obróbki do takiej postaci, w której mogę je poddać dalszej analizie. Niestety, dane z różnych źródeł są często bardzo różne, dlatego duża część mojej pracy to ich ujednolicenie, np. wyrażenie wszystkich danych w tych samych jednostkach lub rozwiązanie problemu brakujących danych poprzez wpisanie średnich wartości z innych okresów. Gdy już mam gotową bazę, przystępuję do eksploracji danych. To znaczy zapoznaję się z nimi i szukam istniejących zależności. Następnie przechodzę do właściwej analizy. Wykorzystuję w niej bardzo różne metody statystyczne, ekonometryczne bądź z obszaru uczenia maszynowego.
Co powinienem umieć?
Moja branża jest tak rozległa, a algorytmy tak zmienne, że muszę wciąż się uczyć, żeby być na bieżąco. Inaczej ciężko utrzymać się w branży, dlatego regularnie się dokształcam na różnych kursach, głównie online, czyli w sieci.
Muszę posiadać umiejętność programowania oraz obsługi baz danych, aby poradzić sobie z dużymi zbiorami danych. Dodatkowo wciąż muszę się szkolić i być na bieżąco z nowymi technologiami, aby nie wypaść z rynku.
Muszę znać matematykę na wysokim poziomie, aby ze zrozumieniem wykorzystywać w pracy skomplikowane metody statystyczne lub ekonometryczne, dzięki znajomości matematyki mam pełną kontrolę nad tym, co robię.
Muszę znać język angielski w stopniu przynajmniej dobrym, aby móc swobodnie czytać artykuły na temat nowych metod i technologii, w tej branży trzeba się nieustannie szkolić, a większość nowości przychodzi z zagranicy, dodatkowo, wiele kursów doszkalających dostępnych jest jedynie w tym języku.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- eksperymentowanie z metodami,
- umiejętność komunikacji oraz klarownego przedstawiania wniosków,
- kreatywność,
- dociekliwość.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z różnych branż, np. e-commerce, finansowej, IT, logistycznej, marketingowej.