Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista kryptowalut

Opracowuję plany i technologie do obsługi kryptowalut.

Specjalista kryptowalut

Opracowuję plany i technologie do obsługi kryptowalut.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Umożliwiam prawidłowe księgowanie transakcji w wirtualnych walutach, dbam o ich weryfikację i bezpieczeństwo, przyczyniam się też do rozwoju technologii ułatwiających posługiwanie się nimi.

Czym się zajmuję?

Zarabiam na sprzedaży kryptowalut, czyli cyfrowych pieniędzy przechowywanych w specjalnej aplikacji w smartfonie albo w komputerze i nie podlegających regulacjom banków. Kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, Ether, Ripple Dash, czy planowana Libra, można płacić w niektórych sklepach internetowych i handlować nimi na kryptogiełdach. Wartość kryptowalut nie jest ustalana przez banki ani państwa i zależy od tego, ile kupujący chcą w danym momencie za nie zapłacić. 


Kryptowaluty nie mają postaci monet czy papierowych banknotów. To tylko wirtualny zapis na serwerze. Można je pozyskiwać w procesie zwanym \"kopaniem\". Potrzebny jest do tego komputer wyposażony w odpowiednio silne karty graficzne lub urządzenia zwiększające ich moc. Czasem potrzebne jest zainstalowanie specjalnych aplikacji do \"kopania\". \"Górnicy\" otrzymują kryptowaluty w zamian za zaangażowanie mocy obliczeniowej swojego komputera. 
Ta moc jest też niezbędna do weryfikacji transakcji przeprowadzanych w danej kryptowalucie – kiedy np. Bitcoin przechodzi od jednej osoby do drugiej, np. podczas płacenia w sklepie internetowym, transakcja musi być odpowiednio zaksięgowana, a rejestry we wszystkich systemach muszą być zsynchronizowane. Inaczej mówiąc, kiedy połączę się z internetową giełdą kryptowalut, mój komputer rozwiązuje bardzo skomplikowane zadania matematyczne, potrzebne do zaksięgowania transakcji, pobierając przy tym mnóstwo prądu. Wynagrodzeniem za poniesione koszty są właśnie nowopowstałe \"monety\", np. Bitcoiny. Posiadane kryptowaluty mogę sprzedawać, kiedy ich cena rośnie, i kupować nowe, kiedy spada, zarabiając na różnicy kursowej naprawdę duże pieniądze. 


Co powinienem umieć?

W mojej pracy bardzo ważna jest wiedza z informatyki, bo muszę potrafić obsługiwać aplikacje służące do \"kopania\" kryptowalut, umieć zwiększać moc obliczeniową komputera korzystając z urządzeń typu ASIC, zwanych koparkami kryptowalut, potrafić zabezpieczać zgromadzone wirtualne pieniądze przed atakami hakerów, np. przechowując je na dysku zewnętrznym lub innym urządzeniu bez dostępu do sieci.  


Równie istotna jest znajomość matematyki i ekonomii, bo decydując się na kupno lub sprzedaż kryptowalut na kryptogiełdzie chcę być pewny, że wybieram transakcje, które przyniosą mi zysk. Muszę więc potrafić obliczać opłacalność kupna, kalkulować ryzyko z tym związane i spodziewane zyski oraz możliwe straty. 
Muszę bardzo dobrze znać język angielski, bo aplikacje i systemy służące do \"kopania\" kryptowalut mają interfejs w tym języku, znajomość angielskiego przydaje mi się także do śledzenia w sieci światowych nowinek dotyczących wirtualnych pieniędzy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • spostrzegawczość
  • kreatywność
  • opanowanie,
  • cierpliwość,
  • umiejętność pracowania pod presją czasu,
  • odporność na stres.

Gdzie mogę pracować? 

Zwykle jestem freelancerką i sprzedaję kryptowaluty różnym klientom.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.