ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. żeńska

Olfaktonik

Buduję urządzenia pozwalające kreować wrażenia węchowe.

Olfaktonik

Buduję urządzenia pozwalające kreować wrażenia węchowe.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy wirtualne światy jeszcze bardziej przypominają rzeczywistość, osoby grające w gry, oglądające filmy, robiące zakupy lub po prostu surfujące w sieci mogą odbierać cyfrowy świat także poprzez zmysł węchu.

Czym się zajmuję?

Wczesny internet skupiał się na przekazie wizualnym i dźwiękowym, pozwalał nam oglądać filmiki i zdjęcia, czytać posty, czy słuchać muzyki. Obecnie coraz częściej pozwala się też \"dotknąć\" poprzez specjalne rękawice wyposażone w czujniki, ale człowiek posiada więcej zmysłów, nie tylko wzrok, słuch i dotyk. Olfaktonicy są potrzebni, by umożliwić użytkownikom sieci odczuwanie zapachów odzwierciedlających np. akcję filmu czy gry komputerowej. Zapachy lepiej niż dźwięki czy obrazy potrafią przywoływać wspomnienia, wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. To dlatego, że nasz nos jest - można powiedzieć - bezpośrednio połączony z mózgiem, podczas gdy inne zmysły wymagają “interfejsu”, by mózg mógł odczytać przesyłane przez nie bodźce. 


Jak można przesyłać zapachy w sieci? Konieczne są do tego specjalne urządzenia, których projektowaniem i budową się zajmuję. To swego rodzaju dyfuzory, które podpina się do komputera, tabletu, smartfona lub innego urządzenia z dostępem do internetu. Dyfuzor ma zapisane w pamięci struktury chemiczne różnych zapachów i wyposażony jest w wymienny kartridż wypełniony płynnymi zapachami podstawowymi, które są mieszane w odpowiednich proporcjach, aby odtworzyć konkretne, złożone aromaty, spotykane w codziennym życiu i przypisane konkretnym produktom albo miejscom. 
Po włączeniu gry, załadowaniu strony internetowej lub otwarciu maila, dyfuzor rozpoznaje zakodowany w postaci elektronicznego pliku zapach, jaki powinien poczuć użytkownik i miesza zapachy podstawowe z kartridża, by uzyskać pożądany efekt i wyemitować go odbiorcy. Dzięki temu grając w wyścigi Formuły 1 można poczuć zapach spalonych opon i benzyny, woń przypraw, ziół i gotowych potraw podczas oglądania programu kulinarnego, można też sprawdzić zapachy kosmetyków, kawy, czy perfum nie wychodząc z domu. 
Jako olfaktonik potrafię projektować i programować dyfuzory, posługuję się programami komputerowymi służącymi do tych celów, sprawdzam kompatybilność moich urządzeń z różnymi urządzeniami i systemami operacyjnymi i testuję ich działanie. Dobrze znam się na rodzajach naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych i wiem, jak je tworzyć i przechowywać, by nie traciły swoich właściwości w kartridżach dyfuzora. Nie istnieją jeszcze szkoły kształcące olfaktoników, ale potrzebne umiejętności można zdobywać np. na studiach informatycznych.


Co powinienem umieć?

Muszę świetnie znać informatykę, i mieć zacięcie techniczne, w mojej pracy ważna jest bowiem umiejętność tworzenia dyfuzorów, w których składniki zapachowe jak najdłużej zachowują swoje właściwości, można je szybko mieszać i uwalniać do otoczenia w odpowiednim momencie. Ważna jest też znajomość matematyki, potrzebna do rysowania projektów dyfuzorów i tworzenia algorytmów, które nimi sterują. 


Powinienem również dobrze znać techniczny język angielski, bo większość programów posiada interfejs właśnie w tym języku. Dzięki znajomości angielskiego mogę też pracować w międzynarodowym zespole specjalistów, uczestniczyć w zagranicznych kursach i szkoleniach oraz znaleźć dobrą pracę za granicą. Mogę też uczestniczyć w pracach wdrożeniowych, gdy mój projekt zostaje już skierowany do produkcji, a ja nadzoruję jej przebieg i badam jakość gotowych dyfuzorów i ich oprogramowania. 
Najważniejsza w mojej pracy jest jednak znajomość chemii, bo to dzięki niej jestem w stanie komponować zawartość dyfuzorów i wiem, jakie połączenia cząstek chemicznych dadzą w efekcie pożądany aromat i jak mieszać we właściwych proporcjach. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • kreatywność,
  • spostrzegawczość,
  • samodzielność,
  • opanowanie,
  • dokładność,
  • ciekawość świata,
  • sumienność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z branży IT, np. zajmujących się tworzeniem gier komputerowych.


Źródła:

Zapachy cyfrowe przyszłością internetu,

Poczuć zapach w grze


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.