Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Bioinformatyk

Tworzę bazy danych zawierające informacje o kodzie DNA ludzi, roślin i zwierząt.

Bioinformatyk

Tworzę bazy danych zawierające informacje o kodzie DNA ludzi, roślin i zwierząt.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę bo dzięki niej powiększa się nasza wiedza o budowie i funkcjonowaniu ludzi, zwierząt i roślin.

Czym się zajmuję?

Zajmuję się tworzeniem baz danych i zarządzam zgromadzonymi w nich informacjami, takimi jak budowa poszczególnych genów i pojawiające się w nich mutacje, czyli zmiany sekwencji DNA. 


Korzystam z dostępnych programów, a kiedy trzeba, tworzę nowe, dopasowane do konkretnych informacji, które chcę zgromadzić i zanalizować. W mojej pracy mogę się także zajmować analizowaniem próbek materiału genetycznego pobranych od pacjentów. Szukam w nich zmutowanych genów będących przyczyną chorób, np. anemii sierpowatej, mukowiscydozy czy hemofilii, dzięki czemu lekarze wiedzą, jak najskuteczniej leczyć takich chorych. 
Jako bioinformatyk współpracuję też z laboratoriami policyjnymi, dla których np. porównuję DNA materiałów znalezionych na miejscu przestępstwa z istniejącą bazą danych. Dzięki mnie można np. ustalić, kto jest sprawcą przestępstwa, albo kim była ofiara. Bioinformatyka bada zresztą nie tylko DNA, ale także powstające na podstawie jego instrukcji białka i potrafi przewidywać, jak będą się one zachowywały w konkretnym organizmie w określonych warunkach, np. czy wytworzone sztucznie białko będzie się zachowywać tak jak naturalne - powiedzmy, insulina. 
Moja praca nie dotyczy jednak tylko ludzi, mogę badać też rośliny i zwierzęta. Sprawdzając, jak wyglądają ich geny, mogę dowiedzieć się które gatunki są ze sobą spokrewnione, określić, jakie zmiany mogą sprawić, że krowy będą np. dawać więcej mleka a pszenica - wyższe plony, albo jak zanieczyszczenie środowiska wpływa na zdrowie zwierząt i rozwój roślin. 


Co powinienem umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać się na informatyce, a zwłaszcza na programowaniu, bo muszę umieć obsługiwać istniejące bazy danych oraz tworzyć nowe bazy i programy, dopasowane do informacji, które będą w nich gromadzone. 


Jest mi też potrzebna znajomość matematyki, a szczególnie logiki, algorytmów i funkcji, ponieważ na nich opierają się zasady programowania. 
Muszę znać budowę organizmów ludzi, zwierząt i roślin, a zwłaszcza ich zapis genetyczny, żeby móc tworzyć bazy danych sekwencji DNA, przeprowadzać badania genetyczne i opisywać ich wyniki. 
Muszę znać się na procesach fizycznych, które mają miejsce w komórkach różnych organizmów, żeby móc rozpoznawać te komórki i klasyfikować informacje o nich w odpowiedniej bazie danych. 
Muszę wiedzieć, jak są zbudowane cząsteczki różnych substancji chemicznych, żeby móc je rozpoznawać podczas badań i wiedzieć, jak zachowują się w rozmaitych okolicznościach, po to, żeby np. umieć odpowiednio badać próbki pobierane na miejscu przestępstwa. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dokładność,
  • sumienność,
  • skrupulatność,
  • odpowiedzialność,
  • odporność na stres,
  • spostrzegawczość.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w laboratoriach badawczych, ośrodkach oceny genetycznej roślin i zwierząt, firmach farmaceutycznych albo tych, które produkują urządzenia wykorzystywane w laboratoriach diagnostycznych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.