Zdjęcie zawodu
W. męska

Opiekunka zwierząt domowych

Opiekuję się zwierzętami domowymi pod nieobecność i na zlecenie ich właścicieli.

Opiekunka zwierząt domowych

Opiekuję się zwierzętami domowymi pod nieobecność i na zlecenie ich właścicieli.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pomagając właścicielom zwierząt domowych w nagłych sytuacjach: urlop, wyjazd służbowy, lub w codziennej opiece nad ich pupilami zapewniam zwierzakom lepsze warunki do życia, dbam o ich zdrowie i dobre samopoczucie.

Czym się zajmuję?

Posiadanie kota, psa, chomika, królika lub innego zwierzaka to radość i konkretne korzyści dla zdrowia. Bywa jednak, że przez jakiś czas nie możemy zajmować się pupilem. Najczęściej jest tak, gdy wyjeżdżamy na zagraniczne wakacje, ale przyczyną może być też długotrwała choroba, pobyt w szpitalu lub sanatorium - zwykle nie przyjmuje się tam pacjentów ze zwierzętami. W takich sytuacjach opiekę nad zwierzakiem mogą czasowo przejąć osoby takie jak ja, czyli opiekunowie zwierząt domowych. 


Jak wygląda moja praca? Mogę być zatrudniona w hotelach lub pensjonatach dla zwierząt, gdzie właściciele zostawiają swoich ulubieńców, kiedy sami muszą iść do szpitala, wyjeżdżają na wakacje albo służbowo. Częściej jednak opiekuję się zwierzakami w ich domach albo pod nieobecność właścicieli zabieram je do siebie. Bywa też tak, że właściciele psów, kotów i innych pupili mają zbyt mało czasu w ciągu tygodnia, żeby o nie dbać, bo np. bardzo długo pracują. Wtedy ja wyręczam ich np. w codziennych spacerach z ulubieńcem czy sprzątaniu morskiego akwarium. 
Mogę specjalizować się w opiece nad zwierzętami z jednego gatunku: ptakami, psami, gryzoniami, kotami, lub przyjmować zlecenia od właścicieli rozmaitych zwierzaków. Także zakres moich obowiązków może być różny, w zależności od tego, jak się umówię z konkretną osobą. Mogę np. tylko wyprowadzać psa na spacer, ale mogę też karmić np. chomika, czy rybki, czyścić kuwety, pielęgnować sierść kota, psa czy królika czesząc i kąpiąc, przycinać pazury, dbać o czystość zębów specjalnymi gryzakami, albo zawozić zwierzę do groomera, czyli zwierzęcego fryzjera i manikiurzysty. Czasem właściciel prosi mnie, bym poszła z jego pupilem do weterynarza i w razie konieczności podawała przepisane przez niego leki. 
Na życzenie klientów na bieżąco informuję ich o samopoczuciu zwierząt, które zostawili pod moją opieką. Nagrywam i przesyłam np. filmiki ze spaceru, dokumentuję stan kuwety, pokazuję, jak bawimy się z podopiecznym. Dlatego przydaje mi się znajomość obsługi komputera, kamerki internetowej, smartfona i innych elektronicznych gadżetów, które pozwalają przekazać właścicielowi, co dzieje się z jego zwierzakiem. W pracy wykorzystuję też gadżety pomagające mi nawiązać więź ze zwierzęciem, rozmaite zabawki interaktywne, ułatwiają komunikację z nim, np. gwizdki, klikery, dające kontrolę, np. szelki, obroże, smycze, usprawniające sprzątanie. Dlatego przydają mi się zdolności manualne i techniczne. 


Co powinnam umieć?

Jako opiekunka muszę znać się na rasach kotów, psów, ptaków, gryzoni i innych zwierząt domowych i potrafić je rozpoznawać, muszę też wiedzieć, jakich warunków potrzebują do życia, ile ruchu powinnam im zapewnić, jak często należy je kąpać. Muszę potrafić komunikować się z psami za pomocą komend: siad, zostań, daj głos, leżeć, specjalnych gwizdków oraz sygnałów niewerbalnych, np. lekkie dotknięcie grzbietu stojącego psa oznacza komendę \"siad\". Muszę znać się na potrzebach zwierząt danego gatunku, potrafić odczytywać sygnały oznaczające, że zwierzę jest przestraszone, zmęczone lub głodne. 


Muszę też potrafić rozpoznawać zachowania nietypowe, które wskazują, że mój podopieczny może być chory albo cierpi na zaburzenia zachowania i potrzebuje pomocy zoopsychologa oraz wiedzieć, jak zmniejszać odczuwany przez zwierzaki stres związany z rozłąką z właścicielem. Wiedza z biologii i chemii przydaje mi się, żeby przechowywać we właściwych warunkach i odpowiednio dawkować lekarstwa i suplementy przepisane pupilom przez weterynarza. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • samodzielność,
  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • odwaga,
  • empatia,
  • odpowiedzialność,
  • wytrwałość,
  • otwartość na zmiany.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się opieką nad zwierzętami domowymi, w hotelach lub pensjonatach dla zwierząt, albo otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.