Ratuję górników pod ziemią, jeśli zdarzy się wypadek w kopalni.
Jako członkini zespołu ratowniczego jestem współodpowiedzialna za to, żeby górnicy poszkodowani w katastrofach pod ziemią zostali odnalezieni. Zwalczam też pożary, wypompowuję wodę z zalanych chodników oraz zapobiegam niebezpiecznym zdarzeniom np. monitorując stężenie metanu i siarkowodoru na poziomach wydobywczych, niekiedy kilkaset metrów pod ziemią.
Praca w kopalni podziemnej jest bardzo niebezpieczna, a na górników czyha wiele zagrożeń. Zadaniem ratowników górniczych, takich jak ja, jest ratowanie poszkodowanych w razie katastrofy górniczej, np. zawału chodnika, wybuchu metanu i innych. Na czym polega moja praca? Ruszam z pomocą w sytuacjach, gdy w kopalni doszło do zdarzenia, w którym ucierpieli górnicy. Może to być pożar, wybuch gazu, pyłu węglowego lub pyłów siarkowych, wyrzut gazów i skał, wdarcie się wody do kopalni, obwał, zawał lub tąpnięcie, erupcja otworowa, wydzielanie się siarkowodoru.
Wiedza z geografii, a w zasadzie geologii pomaga orientować się, w jakich skałach są wydrążone tunele, szyby i chodniki kopalni, które miejsca są szczególnie narażone na zawalenie, zalanie wodą, gromadzenie się metanu. Muszę też potrafić posługiwać się mapami kopalni. W mojej pracy ważna jest wiedza z chemii, pozwalająca wykrywać niebezpiecznie wysokie stężenie metanu w szybach i chodnikach kopalni, zapobiegać wybuchom tego gazu oraz potrafić sprawdzać właściwości chemiczne powietrza w kopalni.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w kopalniach.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.