Mapa Karier v 4.0.0

Poznaj 5 zawodów dla ludzi o mocnych nerwach

Autor: Jadwiga Stach; Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024

Okładka

Żelazne nerwy, opanowanie i odwaga przydają się w wielu zawodach. Te kompetencje są niezbędne między innymi tym, którzy ratują ludzkie zdrowie i życie oraz dbają o bezpieczeństwo innych i swoje własne. Sprawdź, przedstawiciele jakich zawodów pracują często w ekstremalnych warunkach. Może to coś dla Ciebie?

Pracownik pomocy humanitarnej - Mapa Karier

Pracownik pomocy humanitarnej 

Praca na misjach humanitarnych w różnych zakątkach świata lub w Polsce jest pełna wyzwań. Pomaganie ludziom poszkodowanym w wyniku katastrof i klęsk żywiołowych jest bardzo trudne, ale sprawia wiele satysfakcji i jest bardzo potrzebne. Czasem pracownicy humanitarni wyjeżdżają w niebezpieczne miejsca - tam, gdzie toczą się wojny, gdzie ludzie cierpią z powodu konfliktów religijnych, ataków terrorystycznych. Wtedy tzw. mocne nerwy bardzo się przydają. 

Praca w organizacjach zajmujących się pomocą humanitarną to także godziny spędzone za biurkiem. Zanim będzie można wyruszyć na misję, trzeba przecież zdobyć potrzebne pieniądze i napisać wnioski o granty. Potem trzeba pisać raporty i sprawozdania, monitorować przebieg projektów, robić rozliczenia finansowe.

Organizacje zajmujące się pomocą humanitarną poszukują pracowników o różnym wykształceniu, potrzebnym do pracy na konkretnych stanowiskach. Dodatkowym atutem będzie ukończenie studiów o kierunku pomoc humanitarna. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, obejrzyj wywiad z pracowniczkami Polskiej Akcji Humanitarnej.

Ratownik górniczy - Mapa Karier

Ratownik górniczy 

To praca, w której liczy się czas – do zasypanych górników trzeba dotrzeć jak najszybciej. Czasem najpierw trzeba przebić się przez zwały skał, ugasić płonący pożar lub wypompować wodę, która nagle zalała kopalnię. Bywa i tak, że ratownicy muszą wydrążyć osobny szyb, którym można dotrzeć do poszkodowanych, a wcześniej dostarczyć im tą drogą świeże powietrze, wodę czy żywność. Niektóre akcje ratunkowe trwają wiele dni, bo ratownicy nie rezygnują z poszukiwań dopóki nie odnajdą wszystkich poszkodowanych górników lub ich ciał. 

Żeby móc pracować w tym zawodzie, trzeba mieć odpowiednie wykształcenie. Należy skończyć szkołę branżową lub technikum o profilach górniczych albo studia o kierunkach związanych z górnictwem. Trzeba też przez dwa lata pracować w kopalni i ukończyć kurs dla kandydatów na ratowników górniczych.

Spawacz podwodny - Mapa Karier

Spawacz podwodny 

Ten specjalista pracuje głęboko pod wodą, spawając uszkodzone statki, montując rurociągi lub usuwając usterki różnych podwodnych budowli. Praca spawacza dostarcza sporej dawki adrenaliny, bo na dużych głębokościach panują trudne warunki, często trzeba pracować pod presją czasu, np. żeby przywrócić sprawność rurociągów transportujących ropę, gaz albo tych, w których znajdują się kable internetowe. Zdarza się, że spawacz podwodny swoją pracę musi wykonywać etapami, bo czas przebywania pod wodą jest ograniczony, choćby pojemnością butli zapewniającej mu powietrze, a aparatowi spawalniczemu - właściwe gazy.

Żeby móc pracować w tym zawodzie, trzeba mieć co najmniej 18 lat oraz aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy pod wodą. Trzeba też posiadać co najmniej dyplom nurka III klasy i ukończyć kurs podwodnego spawania co najmniej jedną techniką. Ukończenie kolejnych kursów spawalniczych poszerza możliwości w zakresie spawania. Natomiast ukończenie dodatkowych kursów nurkowania - kurs nurka II i I stopnia, nurka saturowanego - pozwala na pracę na większych głębokościach.

Kontroler ruchu lotniczego - Mapa Karier

Kontroler ruchu lotniczego 

Od jego opanowania, spostrzegawczości i błyskawicznego refleksu zależy życie i bezpieczeństwo osób podróżujących samolotami. Jego praca ma też wpływ na tych, którzy znajdują się na ziemi – na lotnisku, w jego najbliższej okolicy i pod podniebnymi szlakami. Dzięki kontrolerom statki powietrzne unikają kolizji podczas lotu, a w trakcie nagłych awarii, załamań pogody itp. są kierowane na bezpieczne lądowiska. 

Żeby móc pracować w tym zawodzie trzeba ukończyć szkołę średnią i zdać maturę. Trzeba też przejść rekrutację w Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej i trwające prawie dwa lata szkolenie w jednej ze specjalności: kontroler wieży, zbliżania albo obszaru. 

Kontroler wieży odpowiada za wydawanie pozwoleń na poruszanie się samolotów w kręgu nadlotniskowym, kołowanie na pas startowy i start, oraz na lądowanie i odkołowanie z płyty lotniska. Kontroler zbliżania jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo samolotów podczas manewrów zaraz po starcie. Kontroler obszaru dba o prawidłowy i bezpieczny ruch samolotów na niebie nad naszym krajem i częścią międzynarodowych wód Morza Bałtyckiego.

Negocjator policyjny - Mapa Karier

Negocjator policyjny 

Negocjatorów policyjnych często można zobaczyć w filmach akcji. I chociaż to, co widzimy na ekranie, nie zawsze idealnie odzwierciedla rzeczywistość, to ich praca naprawdę jest ekstremalnie stresująca i odpowiedzialna. Nie ma w niej miejsca na błędy, a oni muszą błyskawicznie reagować na słowa i zachowanie osób, z którymi rozmawiają - od tego zależy ludzkie życie.  

Negocjacje prowadzone są w sytuacjach kryzysowych - np. z osobami, które chcą popełnić samobójstwo, z porywaczami/przestępcami, którzy przetrzymują zakładników, grożą użyciem broni lub materiałów wybuchowych. Negocjatorzy prowadzą rozmowę w taki sposób, żeby nikomu nie stała się krzywda. 

Żeby móc rozpocząć pracę w tym zawodzie, trzeba mieć średnie wykształcenie, przejść postępowanie kwalifikacyjne w jednostce policji, przez trzy lata pracować w policji i ukończyć kurs negocjatora policyjnego.


Poznaj więcej zawodów, które interweniują w sytuacjach kryzysowych

Inne artykuły w Strefie Młodzieży, które mogą Ci się spodobać:


Masz pytania dotyczące artykułu? A może masz pomysł na temat kolejnego wpisu? Napisz do nas: kontakt@mapakarier.orgTekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.