Mapa Karier v 4.0.0

Skąd czerpać wiedzę o zawodach? Cz. 1: Najciekawsze kanały na YouTube

Autor: Jadwiga Stach; Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024

W internecie znajdziesz mnóstwo ciekawych, inspirujących informacji o bardziej i mniej znanych zawodach. Prawdziwą kopalnią wiedzy, podanej w atrakcyjnej formie są kanały na YouTube. Które warto obserwować?

picture

1. #Zawodowy Stream - Mapa Karier 

Na tym kanale publikujemy nagrania rozmów, które prowadzimy z przedstawicielami różnych, często nietypowych zawodów. Chcemy pokazać Ci, czym na co dzień zajmują się przedstawiciele konkretnych zawodów, jakie kompetencje najbardziej liczą się w ich pracy oraz gdzie zdobyć umiejętności i doświadczenie potrzebne w przedstawianej branży. Wywiady trwają około pół godziny i posłuchasz ich również w formie podcastu na Spotify, Podbean, Apple Podcasts i Google Podcasts.   

 Polecane filmy:

Jak zarabiać w internecie? Podcasty, YouTube i kursy online

Programuję w Java, czyli jak zostać backend developerką

2. Jak to jest być?

Na tej playliście znajdziesz kilkanaście filmów, w których przedstawiciele różnych zawodów opowiadają o swojej pracy: mówią, gdzie mogą znaleźć zatrudnienie, jakie są ich obowiązki, jak wygląda ich typowy dzień, i jakie predyspozycje są istotne w ich branży. Opisują też możliwości rozwoju zawodowego i mówią o tym, ile zarabiają.

Polecane filmy:

Jak to jest być pilotem śmigłowca? Ile zarabia pilot helikoptera?

Jak to jest być chemikiem?

3. Szukam pracy

Twórca tego kanału, Karol Wyszyński, publikuje filmy, w których sprawdza, jak pracuje się w różnych zawodach. Próbuje ocenić, które z nich mogą być pracą marzeń, a które to praca na przetrwanie. Z jego filmów możesz się dowiedzieć, co trzeba zrobić, żeby zacząć pracę w konkretnym zawodzie, jak odnieść w nim sukces oraz ile się zarabia na określonym stanowisku.

Polecane filmy:

Ile zarabia lektor audiobooków?

Najsłodsza praca na świecie - cukiernik

4. Do roboty

Prowadzący ten kanał Wojtek Kaczmarczyk w każdym filmie towarzyszy przedstawicielom konkretnego zawodu podczas jednego dnia ich pracy. Rozmawia z nimi o tym, czym się zajmują i w jaki sposób przygotowali się do pracy w tym zawodzie. Oprócz tego własnoręcznie wykonuje niektóre zadania, z którymi na co dzień mierzą się jego rozmówcy. Kanał jest specyficzny, prowadzący czasem pozwala sobie na żarty, które mogą nie spodobać się wszystkim oglądającym. Mimo to te filmy mogą dostarczyć Ci ciekawych informacji.

Polecane filmy:

Jak wygląda praca maszynisty?

Czym zajmują się stewardessy w samolocie?

5. Wchodzę w to!

Ten kanał pokazuje, jak Filip Chajzer widzi siebie w pracy dentysty, cukiernika, dozorcy itp. Filmy mogą być dla Ciebie ciekawym źródłem informacji, bo pokazują prawdziwe warunki pracy przedstawicieli różnych zawodów i wykorzystywany przez nich sprzęt. Są jednak okraszone specyficznym poczuciem humoru prowadzącego.

Polecane filmy:

Zostałem żeglarzem

Ugasiłem płonący dom

6. Dobry Zawód - Fajne Życie

To kilkadziesiąt krótkich filmów, zawierających wypowiedzi osób pracujących w zawodzie, pracodawców, a także uczniów uczących się zawodu w szkole oraz ich nauczycieli. Z nagrań dowiesz się, jakie umiejętności są niezbędne w danym zawodzie, oraz jakie są możliwości rozwoju, np. dodatkowe kursy zawodowe. W filmach znajdziesz też ciekawostki dotyczące różnych branż.

Polecane filmy:

Zawód technik mechatronik

Zawód informatyk

7. Kierunkowskaz

Na tym kanale znajdziesz kilkadziesiąt wywiadów z absolwentami różnych kierunków studiów. Prowadzący, Przemek Stadnik, rozmawia z gośćmi o tym, czym się zajmują w pracy i jakie studia ukończyli. Z tych filmów możesz dowiedzieć się między innymi jak wyglądają studia na konkretnych kierunkach oraz czy i w jakim stopniu wiedza zdobyta na wyższej uczelni przydaje się w późniejszej pracy. To może Ci pomóc w wyborze kierunku studiów i przyszłej ścieżki kariery.

Polecane filmy:

Administracja, czyli małe prawo. Co można robić po studiach?

Filologia angielska nie jest kursem angielskiego


Pamiętaj o tym, że filmy na YouTube często pokazują pracę w danym zawodzie tylko z perspektywy jednej osoby lub pracowników konkretnej firmy. Czasem zdarza się też, że osoby, które w nich występują, starają się przedstawić swoją profesję w jak najlepszym świetle, co nie zawsze pokazuje, jak naprawdę wygląda praca w tym zawodzie.

Na dodatek, filmy opublikowane kilka lat temu, choć są ciekawe, mogą zawierać nieaktualne informacje, np. o wysokości zarobków albo o szkołach lub kursach, jakie trzeba ukończyć, żeby pracować w konkretnym zawodzie. 

Dlatego warto obejrzeć kilka filmów o danym zawodzie i szukać informacji na jego temat także w innych źródłach. Możesz na przykład posłuchać interesujących podcastów, które polecimy Ci w kolejnym artykule.


Inne artykuły w Strefie Młodzieży, które mogą Ci się spodobać:


Masz pytania dotyczące artykułu? A może masz pomysł na temat kolejnego wpisu? Napisz do nas: kontakt@mapakarier.orgTekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.